Прво Мастерс полуфинал за Сок

Американскиот тенисер Џек Сок ќе му биде противник на Роџер Федерер во полуфиналето на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Сок во последното четвртфинале славеше против петтиот фаворит Кеи Нишикори.

Најдобриот резултата во кариерата Џек Сок го бележи на годинешното издание на Мастерсот во Индијан Велс. Американецот за еден час и 49 минути и победата 6:3, 2:6, 6:2 над Нишикори, избори пласман во полуфиналето на турнирот.

Противник за пласман во финалето ќе му биде Роџер Федерер кој без борба стигна меѓу најдобрите четворица, откако поради болки во стомакот Ник Кирјос му го предаде мечот.

Федерер и Сок имаат одграно два меча и двата завршиле со победа на Швајцарецот.

Победникот од овој дуел, во финалето ќе игра против победникот од полуфиналето во кое ќе се сретнат Стан Вавринка и Паблу Карењо-Буста.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Ѓорческа на стартот од квалификациите на УС Опен против Аиава од Австралија

Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на УС Опен во Њујорк ќе игра против ...

Димитров го освои Мастерсот во Синсинати

  Бугарскиот тенисер Григор Димитров е победник на турнирот од Мастерс серијата во Синсинати. Димитров ...

Close