Ноќен Експрес

Страна: 10

Марјан Ѓорчев, често ја посетувал баба Ванѓа, а во времето кога бил директор на Скопска млекара и носел изварка, бидејќи знаел дека многу го сака овој млечен производ, се потсети Ѓорчев, во денешното издание на емисија Стадион на Канал 77.   „ Ние произведувавме изварка, како што во струмичкиот крај се нарекува, коешто не е […]

Игор Толичев е добитник на Philips wireless слушалки во наградната игра „Биди ти музички уредник“ на радио Канал 77 за месец Ноември 2021 година. Во прилог е видео од извлекувањето:

Во моментов ЕСМ произведува онолку колку што мораме да ги задоволиме потребите според договорите. Дел од таа енергија во моментот се увезува поради испадот на Блокот во РЕК. Блокот што беше во ремонт го забрзавме процесот и во недела ќе се врати и од недела ќе имаме два блока во функција, рече во емисијата Стадион, […]

Недомаќинско е  работењето на Електрани на Македонија без планирање, што доведе до уште подлабока енергетска криза и прогласување на вонредна состојба, оцени поранешниот директор на ЕСМ, Спиро Мавровски. Тој проблемот го лоцира и во немањето на рудници за јаглен, не се работи на ископи, како што рече, затоа што машините по една поплава, не може […]

Хидросистемот Злетовица според проектот, требаше во својата трета фаза да го воведе и системот на мини хидроцентрали на Злетовска река, кои ќе произведуваат електрична енергија. Директорот на ХС „Злетовица“, Миле Илиевски, објасни дека работата на проектот неколку години е закочена, се до неодамна, кога се очекуваше да се потпише анекс на договорот за кредитирање и […]

Електрична енергија има, но е многу поскапа. Ако во јануари цената се движеше меѓу 24 и 40 евра за Мегават час, во октомври порасна на 100-200 евра, рече во емисијата Стадион на Канал 77, Александар Дединец од МАНУ. Дединец направи анализа на факторите за кризата, пти што се наврати на состојбата со енергијата во периодот […]

За нашата плејлиста секогаш да биде по твој вкус, ни треба твоето мислење да ни кажеш што ти се допаѓа Направи ја со нас најновата плејлиста за во етер и слушај баш она што го сакаш, додека си на работа, во твојот автомобил, готвиш, одмараш или играш баш по твое. Музичкото истражување е завршено

„Ние немаме транспарентност, во оваа ситуација тоа е нашиот најголем проблем, анализираме, а не знаеме што се случува таму. Зошто ние би требало да бараме лидер или некој пастир за нас да не води, постојат и други модалитети во политиката. Наместо зборување празни муабети, енергијата да се вложи во партиципативност, според мене може да се […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background