Ноќен Експрес

Страна: 4

Учесниците на Макфест треба да приложат сертификат за вакцинација, а доколку не се вакцинирани им се прави брз тест пред настапот – објасни уметничкиот директор на фестивалот, Владимир Дојчиновски во денешното гостување во емисијата Стадион на Канал 77. Тој рече дека организаторите прават се’ што можат за безбедноста да биде на највисоко ниво. Според Дојчиновски, […]

Христијан Димитровски е добитник на паметен часовник во наградната игра „Биди ти музички уредник“ на Радио Канал 77 која се реализираше во месец септември. Во прилог е видео од извлекувањето:

Сања Раѓеновиќ Јовановиќ – архитект, главен и одговорен уредник на Порта 3, вели дека и нивната професија не може да се амнестира од одговорност  бидејќи луѓето кои работат на проектирање, на изведба се нивни колеги, и дека проблеми постојат милион, но ниту еден проблем не се решава систематски. „Ние лекциите никако да ги научиме, нас […]

Благоја Менковски, поранешен командант на скопската противпожарна бригада при телефонското јавување во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77 се пожали на тоа што пожарникарите кои имаат долгогодишно искуство во оваа професија  не се косултираат за ништо, исто така го истакна недостатокот од пожарникари, односно да се вработат професионални пожарникари. Зборуваше за недостаток на опрема за […]

„Јас сум пожарникар од времето на поранешна Југославија  и како пожарниакр во нашата независна Макеоднија. Разликата е многу голема, опремата што ја имавме во тоа време беше одлична за тоа време, дека не се инвестираше не се инвестираше, за тоа потврдија и снимките кои што ги видовме, за жал во кочанско, каде 50 – 60 […]

За нашата плејлиста секогаш да биде по твој вкус, ни треба твоето мислење да ни кажеш што ти се допаѓа Направи ја со нас најновата плејлиста за во етер и слушај баш она што го сакаш, додека си на работа, во твојот автомобил, готвиш, одмараш или играш баш по твое. Музичкото истражување е завршено

Државната изборна комисија ги презеде од германската компанија „Дермалог” првите 200 уреди за биометриска идентификација на гласачи, т.н. фингер-принт читачи, кои за првпат ќе бидат употребени во Македонија на претстојните локални избори. Со овие терминали ќе се вршат обуките, а следните четири пратки ќе бидат од по 950 терминали, во третата пратка ќе биде доставен […]

Два огромни предизвици се пред Локалните избори во октомври – пандемијата со Ковид и Пописот. Развојот овде може да предизвика протестно гласање. Ова е ставот на аналитичарот Сашо Клековски, кој во емисијата Стадион на Канал 77, рече дека претходните избори беа под влијание на големиот пад на рејтингот на ВМРО ДПМНЕ. -Сега секако дека падот […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background