Силен земјотрес ги избрка туристите од хотелите на островот Бали

Земјотресот со јачина од 5,5 степени го погоди островот Бали во Индонезија.

Потресот исплаши и стотици странски туристи во хотелите.

Островот е атракција и  туристички центар за љубители на морето од целиот свет. Нема податоци за физички повредени и сериозни штети, но според очевидци, цитирани од ТАСС, многу од гостите заминувале во паника од  хотелите. Според информација на Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот е на 12 километри северно од градот Денпасар. Земјотресот бил на длабочина од 142 километри.

Утрово земјотреси имало во Грција, Италија, Јонско море, и Турција.

Извор: Фактор

Додади коментар

Би те интересирало и

Меркел: Германските власти нема да толерираат мешање однадвор во предизборниот натпревар

Германската Влада нема да трпи обиди за мешање во предизборната борба, изјави синоќа канцеларката, Ангела ...

Турцијa: Приведени петмина борци на ИД кои планирале напад во Истанбул

Турските безбедносни сили приведоа петмина борци од терористичката групација „Исламска држава“, кои планирале да извршат ...

Close