Сладолед од тиквички

Пред да ја отфрлите идејата за еден вака необичен тип на сладолед, имајте на ум дека состојките во него се одлични за вашите нокти, кожа и коса. А потоа тргнете во гастрономска авантура.

Потребни состојки:

-200 грама жолти тиквички

-50 грама индиски ореви

-1 супена лажица сок од лимон

-1 банана

-1 супена лажица агаве сируп

– 2 супени лажици рогач

Постапка:  Сите состојки ставете ги во блендер, а откако ќе добиете кремаста текстура, смесата ставете ја во замрзнувач околу 45 минути пред сервирање.

Додади коментар

Би те интересирало и

Мразот на Гренланд добива нова боја, научниците се загрижени

Појавата на сè поголем број темни алги на ледената плоча на Гренланд може да доведе ...

И официјално, Џорџ Клуни важи за најубав во светот

Естетскиот хирург Џулијан де Силва направил темелна анализа со компјутерско мапирање на ликот на славниот ...

Close