Собранието ќе расправа за разрешувањето на Марко Зврлевски

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска е на дневен ред на шестата седница на Собранието.

Точката е 30-та на дневниот ред, но, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се очекува да биде меѓу првите на седницата и денеска да се расправа за неа.

Предлогот Зврлевски да биде разрешен од функцијата јавен обвинител е поднесен од Владата поради, како што се наведува во дописот од Собранието, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Исто така, во документот се наведува и дека Зврлевски со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата, како и поради тоа што не поднел барање за покренување кривична постапка за случаи предвидени со закон и нарушување на угледот на функцијата.

Барањето за разрешување, Владата го достави и до Советот на јавни обвинители којшто на седница го прифатил предлогот за разрешување на Зврлевски.

Преземено од: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Министерството за култура подготвува измени на Законот за авторското право и сродните права

Министерството за култура подготвува текст за Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за авторското ...

Уште три лица хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести

Уште три лица од гостиварско село се хоспитализирани во Клиниката за инфективни болести со висока ...

Close