Стејт департмент: Примирјето во Сирија е прв чекор кон подобар договор

Постигнатиот договор меѓу САД, Русија и Јордан за примирје во југозападниот дел на Сирија е прв чекор кон посолидна спогодба, изјави висок претставник на Стејт департментот.

„Тоа е прв чекор кон она што го планираме како покомплексен и солиден договор за прекин на огнот и деескалација во југозападниот дел на Сирија“, истакна американскиот претставник.

САД и Русија вчера постигнаа договор за прекин на огнот во овој дел на Сирија, кој би требало да стапи во сила утре на пладне по локално време во Дамаск. Можно е Вашингтон да испрати свои набљудувачи, кои ќе го следат спроведувањето на договорот за примирје.

Една од целите на примирјето е САД, Русија и Јордан „да го искористат своето влијание врз сите инволвирани страни во конфликтот, со цел да прекинат борбите“, нагласи високиот претставник на Стејт департментот.

Додади коментар

Би те интересирало и

Улилишта во Тексас ќе казнуваат со прачка!

Три училишта во американската држава Тексас се согласија повторно да воведат удирање со дрвена прачка ...

Разбиена мрежа на трговија со луѓе во 22 европски земји

Најмалку 107 лица се уапсени поради трговија со луѓе и илегална миграција, а идентификувани се ...

Close