„Тврдина 2“ се одложи за 26 септември

Судскиот процес за „Тврдина 2“ се одложи за 26 септември. Адвокатите на одбраната Љупчо Шврговски и Миле Петровски побараа повеќе време за подготовка.
На седницата беа присутни сите обвинети и двајца од сведоците.  Во Кривичниот суд денеска се бараше слободна сала за главната расправа за случајот „Тврдина 2“, бидејќи сите беа зафатени.

За случајот „Тврдина 2“, првообвинет е екс-началникот на Петтата управа на УБК, Горан Грујовски и шест службенички од УБК. На минатото рочиште обвинетите се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. Грујовски пред судијката Лидија Петровска рече дека со „индигнација го одбива обвинението“.

Обвинетите во случајот „Тврдина 2“ се товарат за фалсификување службена исправа и за уништување службена документација поврзано со незаконското прислушување. Документацијата е поврзана со двата система од нелегалното прислушување, кои соред СЈО, биле уништени во текот на 2014 година.

СЈО во четвртокот поднесе и ново обвинение за случајот „Тврдина“, спојувајќи ги истрагите „Таргет“ и „Тврдина“.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Ќе ги снема ли редукциите на вода конечно во Неготино?!

Реконструираната водоводна мрежа и новиот скада систем треба да бидат решение за деценискиот проблем со ...

По излевањето на Поројска река, 400 семества два дена се без вода за пиење

Од наносите од камења и земја кои ги донесе реката уништена е дел од водоводната ...

Close