Топло до недела, од понеделник пониски температури за 10 степени

Топло време за овој период од годината со температури над 20 степени ќе се задржи до петoк, а за време на викендот ќе има опаѓање. Метеоролозите за утре најавуваат преодно наоблачување со појава на краткотраен дожд во попладневните часови.

Утре дневната температура ќе достигне до 27 степени, а во петок до 26 степени. За викеднот во сабота до 23 и во недела до 21 степен.

Позначителна промена на временската состојба се очекува од почетокот на наредната недела кога температурите ќе се спуштат за 10 степени. Од северозапад ќе наиде релативно влажен бран, а од север ќе се спушта постуден воздух и ќе предизвика нагло опаѓање на температурата и промена на временската состојба. Ќе има зголемена облачност и врнежи од дожд, а на некои повисоки места и на планините се очекуваат и врнежи од снег.

Во понеделник температурата ќе се движи од 7 до 11 степени, а во вторник од 9 до 13 степени.

Додади коментар

Би те интересирало и

Денеска се одржува 31 -то издание на Охридскиот пливачки маратон

Денеска во Охрид се одржува 31. Издание на Охридскиот пливачки маратон. Настанот почнува во 12 ...

Половина час мештаните од Порој и Џепчиште го блокираа регионалниот пат Тетово – Јажинце

Половина час мештаниите од Порој и Џепчиште го блокираа регионалниот пат Тетово – Јажинце, револтирани ...

Close