Три гола на Паулињо во победата на Бразил над Уругвај

Фудбалерот на кинескиот тим Гонжу, Жозе Паулињо оствари „хет-трик“ во победата на Бразил против големиот ривал Уругвај.

На дуелот од јужноамериканските квалификации за Светското првенство во Русија, одигран ноќеска во Монтевидео, репрезентацијата на Бразил го победи Уругвај со 4:1.

Домаќините поведоа уште во 9. минута со голот на Едисон Кавани од пенал.

Потоа на сцена настапи Паулињо, кој само десет минути подоцна го израмни резултатот, а со својот втор гол во 52. минута му донесе предност на Бразил.

Предноста ја зголеми Нејмар со голот во 72. минута, а Паулињо со третиот свој гол на мечот во последната минута (90+2) го постави конечните Уругвај – Бразил 4:1.

Со оваа победа „Кариоките“ се зацврстија на врвот на табелата со 7 бодови повеќе од синоќешниот противник Уругвај, односно осум повеќе од трето пласираната Аргентина.

Превземено од: А1он

Додади коментар

Би те интересирало и

(Видео) Гол за паметење на Реал: 44 додавања, 107 секунди и сите 11 играчи вклучени во иста акција!

Реал Мадрид на импресивен начин ја стартуваше новата сезона во Ла Лига, но она што ...

(Видео) Конечно воздишки на „Камп Ноу“: Семедо со страшен трик ја фрли публиката во делириум, искусниот Хоакин не знаеше каде е топката

Нелсон Семедо допрва ќе треба да покаже за каков калибар на фудбалер станува збор, но ...

Close