Турција објави крај на воената операција во Сирија

Турција во среда најави дека ја завршува воената операција на северот на Сирија, на наведувајќи дали ќе ги повлече воените единици од тој дел.

„Операцијата ‘Штитот на Еуфрат’, која имаше за цел одбрана на нашите граници и спротивставување на заканите од терористичката група Исламска држава е завршена успешно“, соопшти националниот совет за безбедност, предводен од претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Премиерот Бинали Јилдирим, потврдувајќи го крајот на операцијата, не исклучи други операции во Сирија.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

УНИЦЕФ: Исламистите од Боко Харам се повеќе деца користат како „човечки бомби“

Исламистичката група Боко Харам се повеќе деца, главно девојчиња од североисточна Нигерија, ги користи како ...

Во Мароко се уапсени две лица осомничени за врски со терористите од Барселона

Мароканските власти уапсиле две лица, осомничени за врски со извршителите на терористичкиот напад во Барселона, ...

Close