Франција: Пукотници пред џамија, осуммина повредени

Осум лица, меѓу кои и едно девојче, се полесно повредени во вооружен инцидент кој се случил пред една џамија во градот Авињон, на југоистокот на Франција.

Двајца мажи, во неделата околу 23 часот, излегле од автомобил и од ловечка пушка започнале да пукаат по минувачите.

Според обвинителството мета на нападот не била џамијата, односно дека не се работи за тероризам.

Вооружениот инцидент во Авињон се случил неколку дена по обидот на еден маж да изврши напад врз џамијата во Кретеј. Во овој инцидент немаше повредени.

Полицијата потоа ги засили контролите пред џамиите во Франција.

Во оваа држава сеуште во сила е вонредната состојба, која е воведена во 2015 година по терористичките напади во кои загинаа 239 лица.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Масовна евакуација поради пожарите во Франција

Над 10.000 луѓе се евакуирани поради пожарите што ја зафатија југоисточна Франција, соопштија властите. Стотици ...

Претседателот на ОАД планира да ја изведе Венецуела пред Меѓународниот кривичен суд

Претседателот на Организацијата на американските држави, Луис Алмарго изјави дека планира да ја изведе Венецуела ...

Close