Хали Бери: Освојувањето на Оскарот не ми значи ништо

Во 2002 година актерката, Хали Бери освои Оскар за главна женска улога во филмот „Monster’s Ball“, при што на церемонијата на доделувањето на наградите се појави во легендарниот фустан на „Ели Саб“.

Кога се качи на сцената да го прими Оскарот, Хали одржа многу силен говор со јасна порака.

„Овој момент е многу поголем од мене самата. Овој момент е за сите жени без имиња, лица и со друга боја, кои добиле шанси, затоа што вечерва оваа врата им е отворена“, порача Бери.

Но, 15 години подоцна, убавата Хали, која и натаму е единствена афроамериканска актерка која има освоено Оскар за главна женска улога, својата тага поради овој факт ја сподели во едно интервју.

„Пред две доделувања седев таму и помислив, вау, тој момент не ми значеше ништо. Мислев дека ми значи многу, но не ми значеше ништо. Јас бев многу длабоко повредена и тажна со тој факт, но тоа ме поттикна да се вклучам на други начини, затоа што сакам да направам поголеми шанси за луѓето со темна боја на кожата“,  заклучи Хали.

Додади коментар

Би те интересирало и

Со средство за стакло го уништила моторот на својот автомобил

Една Французинка направи толку ’талентирана’ работа со која не само што си го уништи својот ...

Петгодишно девојче казнето зашто продавало лимонада

Ќерката на лондончанецот Андре Спајсер е казнета со 150 фунти бидејќи им продавала лимонада на ...

Close