Црна Гора: Пратеници преноќија во Парламентот

Пратениците од опозициската коалиција Демократски фронт (ДФ) ја поминаа ноќта во Парламентот, откако на лидерот на Движењето за промени, Небојша Медојевиќ, му е укинат пратеничкиот имунитет.

Пратениците на ДФ, кои од минатогодишните избори го бојкотираат Парламентот, преноќија таму за да спречат апсење на Медојевиќ.

Обезбедувањето не им дозволило на новинарите утринава да влезат во Парламентот.

Со 42 гласа „за„ пратениците вчера му го укинаа имунитетот на Медојевиќ, со што на барање на Специјалното државно обвинителство, одобрија покренување на кривична постапка и одредување притвор под сомнение дека перел пари.

Пратениците на ДФ порачаа дека ќе го бранат нивниот партиски колега.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Џорџо Комаи: Во Македонија и Хрватска има најмногу улици и плоштади со името на Тито

  Италијанскиот експерт за посткомунистички општества и Источна Европа, Џорџо Комаи креирал мапа на улици ...

СПЦ забрани Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“

Патријархот Иринеј и Српската православна црква го отфрлиле барањето на македонскиот премиер Зоран Заев и ...

Close