Шербеџија доби понуда да стане член на Американската академија за филм

Прославениот актер Раде Шербеџија е повикан да биде член на Американската академија на филмски уметности и наука, во која членуваат филмски професионалци од целиот свет.

На овој начин Шербеџија би станал еден од членовите, кои меѓудругото, учествуваат и одлучуваат за добитниците на најпрестижната филмска награда Оскар.

Академијата има членови д 57 држави.

Во кариерата долга 50 години, познатиот актер остварил повеќе од 150 улоги во домашни и странски филмови. Своите актерски способности ги има докажано и во филмските хитови на Стенли Кјубрик „Очи ширум затворени“, „Невозможна мисија 2“ на Џон Ву, „Вселенски каубојци“ на Клинт Иствуд и „Грабни и бегај“ на Гај Ричи.

Неговиот првенец како режисер „Ослободувањето на Скопје“, во кој ја толкува главната улога е прикажан на повеќе од десет фестивали во Европа и САД. Минатата година овој фил е избран да биде македонски кандидат за 89-то доделување на наградите Оскар, во категоријата најдобар странски филм.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

На 29-ти јули по трети пат ќе се одржи Растојчко културно лето

На 29 јули со почеток во 10 часот во училишниот двор на с. Растојца, демирхисарско, ...

Отворен ден во Скопје Лаб, Центарот за иновации на Град Скопје

Денеска, 24 јули, во периодот од 11 до 13 часот Центарот за иновации на Град ...

Close