Шест милиони долари за реставрација на замок „Белведере“ во Њујорк

Њујорк ја обновува најпознатата атракција во Централ парк. Познатиот замок „Белведере“ во њујоршкиот Централ парк на есен ќе биде реставриран, за што ќе бидат потрошени шест милиони долари.

Замокот Белведере, кој е  главна атракција на паркот уште од 19 век, мора да се реставрира затоа што кога врне покривот прокиснува.

Најавено е дека ќе биде поставен нов одводен систем и подмладен оригиналниот дизајн.

Замокот последен пат е реставриран во 1983 година.

Претставници на паркот соопштиле и дека се планира додавање нова опрема на игралиштето „Били Џонсон“ на источната страна на паркот.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Што е coffee nap, новиот необичен ритуал за поголема енергија во денот?

Брзиот начин на живот нé тера постојано да бараме трикови кои ќе нé држат будни ...

Мис Адриатик 2017 е Македонката Ива Михајловска

Во туристичкото место Рогозница во Хрватска се одржа традиционалниот избор Мис Адриатик 2017 година. Меѓу ...

Close