Јотовски поразен во четвртфиналето на фјучрсот во Грузија

Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски загуби денеска во четвртфиналето на фјучрсот што се игра во грузискиот грда Телави. Поуспешен од Јотовски беше Гиљермо Оласо од Шпанија.

Мечот Оласо го доби со 2-0 во сетови, 7:5 во гемови во првиот сет и 6:1 во гемови во вториот сет.

Оласо од квалификациите успеа да се избори за настап на главниот турнир, но тој е тенисер што пред три години бил на 167.место на АТП листата, а ова за него е враќање на тениските терени по долга пауза.

Јотовски за пласманот во четвртфиналето ќе добие два поена, а воедно ќе го продолжи претстојот во Грузија бидејќи е пријавен за настап и на другите два фјучрс турнири.

Додади коментар

Би те интересирало и

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Победникот на Вимблдон, Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и ...

Ѓоковиќ: Размислувам да направам подолга пауза

„Не е во прашање рамото, како што се пишува, туку лактот кој ме мачи речиси ...

Close