Забава

Страна: 4

Кинескиит филмски режисер Чанг Каи, неговата сестра, мајка  и татко умреле од послједица на корона вирусот. Во моментов се последните  жртви на оваа болест, пишува „Гардијан“. Каи починал на 14 фебруари, неговите роители две недели пред него а неговата сестра починала неколку часа после него.  Засега е жива само неговата сопруга, но е во тешка […]

Тамара Тодевска е дел од најновата кампања на Европската унија наречена „Европејците кои прават разлика“.  Кампањата има цел да им ги претстави на граѓаните на Европската унија иновативните и талентирате жени од Западен Балкан. Освен Тамара, во оваа кампања претставување имаат и Маја Раишевиќ од Црна Гора, Селма Продановиќ од Босна и Херцеговина, Детина и […]

Пред една недела се навршија осум години од смртта на музичката ѕвезда Витни Хјустон, а деталите од нејзината смрт и по толку време сеуште се откриваат. Светските медиуми пишуваат дека неодамна испливале детали од обдукцијата и дека пејачката во времето на смртта била во многу лоша здравствена состојба.  Имала проблеми со срцето, проширена артерија и […]

Првиот љубовен состанок треба да трае 57 минути. Правилото да трае само  57 минути може да ви донесе и одредени олеснувања, доколку личноста која седи наспроти вас не ви се допаѓа, па знаете дека на „мачењето“ брзо ке му дојде крај. Ова време исто така е идеално и за луѓето кои имаат многу обврски, но […]

Кога еден член од семејството ќе добие грип, тогаш еден по еден од домашните се разболуваат. Еве неколку совети како да го спречите ширењето на грипот дома. -Еден да се грижи за заразениот,  останатите нека не доаѓаат во контакт со него. Заразата од грип трае околу една недела, што значи дека само еден тоа време […]

Фолк пејачот Николче Тасев го промовираше својот деби албум „Ѕвездо моја“. Изданието содржи девет песни. –    Со музика почнав да се занимавам на пет годишна возраст. Прво почнав да свирам на мала тарабука, а по неколку години и на сет тапани и мала хармоника. Кога почнав да учам во средното музичко училиште, почнав да свирам […]

Толга Мазхар-Тоби го промовираше својот прв албум  „Congession of a lonely  mind“, на кој работел две години. Изданието содржи девет  песни, авторско дело на младиот пејач. Тоби е син на македонскиот популарен пејач Каан Мазхар. Неговата мајка Мерсиха остави свој печат на естрадата со неколку песни, а беше и придружен вокал на концертите на Калиопи. […]

Васил Гарванлиев, кој годинава ќе не претставува на Изборот за песна на Евровизија во Ротердам, Холандија, веќе ја одбра песната, која се вика „Ти“.  Повеќе детали околу песната не се откриваат, освен дека тоа е авторска песна на млада екипа на наши девојчиња од дијаспората.  Односно  музиката е на Невена Нешковска,  а текстот покрај Невена […]

Последнoто продолжение на филмот „Џејмс Бонд“ со Даниел Крејг, „Нема време за умирање“ требаше да стане најисплатливиот филм за тајниот агент. Но, ова продолжение, кое требаше на почетокот на април  да се емитува  во кината ширум светот, е откажано  во Азија поради закана од корона вирусот. Кинеските власти во моментов имаат затворено над 70.000 кино […]

Музичката ѕвезда Џамбо Агушев на својот Фејсбук профил упати романтична пораката до својата сопруга за да и го честита  Денот на вљубените.  Љубовната еуфорија со која денес се преплавени социјалните мрежи ги зафати и нив. -Се откажав од милион ѕвезди, затоа што ти станата моето сонце на мојата земја.  Од моментот кога влезе во мојот […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background