Забава

Страна: 7

Полицијата последниве неколку недели користејќи специјално тренирани гладни студенти кои можат да намириаат ајвар и на неколку километри им влезе во траг на повеќе доброорганизирани злосторнички здруженија кои преку своите активности на правење ајвар и малиџано го кршат законот и претставуваат опасност за заедницата. На ваквите криминалци не им е местото на слобода! Но сепак […]

Постојат многу причини зошто е добро да се јаде грозје. Освен што освежува во топлите денови, ова овошје е многу здраво. Може да се јаде свежо, а дали сте пробале сок од грозје? Сокот од грозје го чува здравјето на срцето Истражувањата покажале дека сок од црвено или темновиолетово грозје, благопријатно делува на срцето исто […]

Секое животно доба има различни нутритивни потреби, па така и храната треба да се прилагоди на конкретниот животен период. Исхраната на 20 годишна возраст би требало прилично да се разликува од онаа на 40 на пример. Нутриционистите препорачуваат по четириесеттата година да го ограничите внесот на сол на 5 до 6 грама на ден, или […]

Дали некогаш сте посакале да избегате надвор од градот и да најдете мир во некое убаво мирно мало место преполно со природни убавини? Совршената дестинација за вас е Гиеторн во Холандија со прекрасно скроена природа, стари куќи, мали бродови и голем број дрвени мостови. Едноставно, ова е место што може да ви понуди релаксација и […]

Исланд е островска земја без копнени граници во северниот Атлантик, помеѓу Гренланд, Норвешка и Британските острови, геолошки многу активен остров. На југозапад од островот се наоѓа долината Гриндавик, позната уште како „област на лавата“ во која е сместена најголемата термална бања „Сина лагуна“. Тоа е најпопуларната исландска атракција која настанала како последица од многуте вулкански […]

Од 4 септември до 4 октомври здружението „Интеракција плус“ од Скопје организира бесплатни логопедски прегледи за сите оние на кои им е потребна логопедско-дефектолошка помош. Прегледите вклучуваат процена на говорно-јазичниот развој од страна на дефектолози и логопеди. Исто така, на прегледите ќе се врши процена од страна на развоен психолог. Во здружението се применуваат најсовремените […]

Сигурно секому му се случило да му даде таблет или смартфон на мало дете, само за да го држи мирно некое време. Потоа, тоа полека почнува да преминува во навика… Стручните лица предупредуваат дека таквата постапка може драстично да го забави развојот на говорот кај малите деца. Паметните телефони и таблетите кои им се даваат […]

Во текот на жешките, тропски денови концентрацијата и памтењето често не функционираат најдобро. Не можеме цел ден да седиме под клима уреди за да го избегнеме падот на концентрацијата. Мора да најдеме решение како да останеме „будни” цел ден. Решението за тој проблем е јодот. Недостигот на јод е еден од главните фактори за пад […]

Меѓународна група истражувачи развиле вакцина која ја спречува зависноста од хероин со блокирање на наркотичкото дејство на таа дрога. Со други зборови, вакцината спречува корисниците да почувствуваат било каква зависност со што ја обесмислувааат целта на користење хероин. Според најавите, вакцината ќе може да дејствува неколку недели, а најдобрата формула која го блокира наркотичкото дејство […]

Мејведер победи во 10-та рунда откако дозволи Мекрегор сам да омалакса, но него допрва го чека застрашувачки предизвик. Раперот дава 750.000 долари на хуманитарна организација по избор на светскиот шампион ако овој успее да прочита една страница од книгата Хари Потер! А му нуди и лајт варијанта.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background