Бугарија

Страна: 2

Ќе се повтори ли ситуацијата од пред Предвремените парламентарни избори 2019, кога премиерот Зоран Заев си даде оставка? Во гостувањето во емисијата „Стадион“ на Канал 77, премерот Заев одговори на барањата од опозицијата за негова оставка, а кажа и кога ќе свика лидерска средба. Според Заев, лидерската средба во овој период, може само да му […]

Красимир Каракачанов,  бугарски вицепремиер и министер за одбрана во интервју на радио Канал 77, изнесе став дека историски факт е дека бугарската власт и цар биле сојузници на Германија и Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите треба да бидат нарекувани фашисти. Прашан за масакрот во Ваташа, Каракачанов рече дека се случил поради војувањето на […]

Македонскиот премиер Зоран Заев за Канал 77  рече дека со Бугарија се постојано отворени каналите за комуникацијата.  При тоа, интензивно се разговара за прашањата што се актуелизираа и што се поставуваат како пречка за согласноста за усвојување на преговарачката рамка за Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. -Разговараме за говорот на омраза, […]

По три сезони емитувани пред македонската публика, серијата „Преспав“ ќе се прикажува и на бугарска национална телевизија БТВ. „Преспав“ е првиот ТВ хит од Македонија што ќе се емитува пред бројната бугарска публика. Навистина сум горд на овој успех и особено сум им благодарен на сите професионалци вклучени во реализацијата, како и на поддршката од […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background