Радиовизија

Страна: 6

„Кога се сака се’ се може. Како за законот за петиот пакет на економки мерки Власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ успејаа да се договорат за еден час. Така очекуваме да се договорат и за Законот за државјанство, во споротивно ќе продолжиме со блокадите, веќе поднесовме преку 4500 амандмани, рече пратеникот од Коалицијата Алијанса и Алтернатива, Скендер […]

Формирањето на една Концентрациона Влада во услови кога Парламентот е блокиран, во моментов е едно од решенијата онаа институција да профункционира, изјави  Марко Трошановски од Институт за демократија Социетас цивилис во денешното издание на емисијата Стадион на Канал 77. Како би изгледала таа Концентрациона Влада? „Концентрационата Влада излегува со програма на приоритети, како на пример-пописот,градење […]

„Вмро треба да се ослободи и проветри од криминалните структури, да престане да игра по Унгарски чардаш и да престане по секоја цена да го блокира собранието и да продуцира политичка криза, па  после тоа можеме да зборуваме за соработка и заедничка влада.  Од наша страна премиерот Заев  широкоградо  испрати понуда заедно да застанеме зад […]

Јелмаз Дервиши, шеф на пиар тимот на Васил Гарванлиев, која годинава треба да ја претставува Македонија на Иборот за песна на Евровизија, беше гостин во денешното издание на емисијата „Стадион“ на Канал77. Тој во своето излагање со осврна на неколку сегменти од скандалот што го тресе националниот избор.   -Прифатив да се обратам за да […]

„Обвинителката од Радовиш“ Лиле Стефанова, како што ја деклариаше одбраната на Орце Камчев, е овластена од државениот јавен обвинител Љубомир Јовески. Ова во емисијата Стадион го разјасни Вилма Рускоска, шефицита на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.   Рускоска зборуваше и за тоа дали може поради лапус или техничка грешка да падне […]

Бизнисите на семејството Камчеви се предмет на истрага уште од 2004-та година, кога истрагата допира до оф шор компании од Лугано. Меѓутоа, македонската јавност тогаш не е свесна  што значат тие оф шор компании. Предметот е запрен, откако Обвинителството се повлекува. Ова во емисијата Стадион на Канал 77 го кажува истражувачкиот новинар Васко Маглешев, кој […]

Нашиот претстставник на Евровизија, Васил Гарванлиев деновиве буквално е линчуван од дел од јавноста. Неговата јавна изјава дека има и бугарско државјанство, а и спотот што потоа беше повлечен па изменет, ја стави музиката во позадина, но го извади говорот на омраза и булингот, кој како што рече во емисијата Стадион на Канал 77, Јилмаз […]

На ова прашање одговара истражувачкиот новинар Васко Маглешев, кој во емисијата Стадион направи кратка анализа дали бизнисменот Орце Камчев од притвор може да влијае врз натамошниот тек на предметот Рекет. Маглешев најавува дека во Рекет е неправосилен и веќе е пред Апелацискиот суд, кој треба да решава. -Предметот Рекет е пред седница на Апелација и […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background