македонија – Page 3 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: македонија

Времето денеска: Сончево со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен западен и југозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 22 степена. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне до 18 ...

Повеќе »

Изгласан е Законот за јазици

  Во тензична атмосфера Собранието на Р.М по втор пат го донесе Законот за употреба на јазиците. За него гласаа 64 пратеници. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаа. На целиот овој процес му претходеа викања, туркања, интревенција на собраниското обезбедување. Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба ...

Повеќе »

Со европски пари ќе се подобруваат сметководствените податоци во земјоделието

Со пари од Европската унија, Македонија ќе ја надградува националната мрежа на сметководствени податоци од земјоделското стопанство. Ресорното министерство ќе го спроведува овој проект во соработка  со Националниот совет за економија и истражување од Италија и со Институтот за земјоделска економија и храна од Полска. Колку се рентабилни македонските фарми? ...

Повеќе »

Утре ново рочиште за „Тенк“

Поранешниот премиер, Никола Груевски неделава е на неколку судски рочишта поврзани со различни предмети. Според него судските процеси на Специјалното јавно обвинителство се театар на апсурдот, а откако заврши вчерашното рочиште за предметот „Насилство во Центар“, Груевски рече дека се чувствува како во Процесот Кафка. „Ако се работи по закон ...

Повеќе »

Ќе се укинуваат визите за НР Кина

Република Македонија и Народна Република Кина ќе потпишат Спогодба за заемно укинување на визите за државјаните на двете земји. Предлогот на Министерството за надворешни работи за потпишување на Спогодбата меѓу двете владите на двете земји, го усвои Владата на вчерашната седница. Владината прес-служба, на седницата е прифатен и предлогот за ...

Повеќе »

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или пак пратениците ќе се изјаснат само за законот. Дел ...

Повеќе »

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

  САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение. Многу е важно двете држави ...

Повеќе »

Османи: Законот за јазици ќе го пратиме до Венецијанската комисија

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, по средбите во Европската Комисија изјави дека не се сомнева во уставноста на Законот за јазици и дека Владата самоиницијативно ќе го испрати до Венецијанската Комисија за проверка. Османи во Брисел имаше средби со високи претставници на ЕК во пресрет на европскиот извештај кој ...

Повеќе »

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“: Фетаи побара притвор за еден од обвинетите

Судењето за случајот „Насилство во Центар“  и денеска се одложи. Условите за одржување на рочиштето не беа исполнети, зашто обвинетиот Милан Андоновски повторно не се појави во судница.   Имал ларингитис и не смеел да има физички активности – вака адвокатот на обвинетиот Милан Андоновски објасни зошто тој и денеска ...

Повеќе »

Општина Крива Паланка денес беше домаќин на градоначалникот на Босилеград

Општина Крива Паланка денес беше домаќин на градоначалникот на Босилеград, Република Србија. Двајцата колеги расправале за заеднички настап за европски средства како и заживување на културната соработка меѓу двата града. Заживување на граничниот премин Голеш и можност за преминување само со лична карта за жителите на Крива Паланка и Босилеград, ...

Повеќе »

Груевски: Мицкоски самостојно ја води партијата, новото раководство си има свои приоритети

Христијан Мицкоски самостојно ја води партијата – изјави денеска поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање дали Мицкоски се консултира со него при донесувањето одлуки. Груевски вели дека ретко се среќава со Мицкоски, но не сака да ја оценува неговата работа бидејќи, како што вели, новото ...

Повеќе »

Обвинетите во „Тендери“ нема да добијат цеде со бомбите, но ќе ги слушаат во судница следниот месец

Аудио материјалите што се доказ во постапката за случајот Тендери ќе бидат преслушани во судница на  13 – април, одлучи Судот на денешното рочиште. Станува збор за пет аудио материјали кои одбраната на првото рочиште побара да и’ бидат доставени на цеде, но судијата Осман Шабани денеска рече дека предлогот ...

Повеќе »

Совет за етика во медиуми добива голем број на жалби за еднострано информирање

Советот за етика во медиумите во Гостивар презентираше низа неправилности во работењето на медиумите. Дискриминацијата, говорот на омраза и едностраното информирање, се најчестите прекршување на правилата за професионално известување за кои граѓаните, здруженијата и институциите поднесуваат жалби до Советот за етика во Медиумите. Ова тело во Гостивар ги презентираше резултатите ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево со умерена облачност

Во крајните западни и источни делови значително облачно со локален дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец. Утринската температура ќе се движи од три до девет степени, а дневната температура од пет до 19 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена ...

Повеќе »

Штрајк на рударите во Саса

Рударите вработени во рудникот Саса од Македонска каменица задутре ќе штрајкуваат пред Управната зграда. Информацијата за штрајкот кој ќе започне во 7 часот, ја соопшти  Мултиетничкиот синдикат на образованието каде членува и синдикалната организација на рудникот Саса. Претседателот на мултиетничкиот синдикат на образованието, Драги Јовановски  тврди дека тие се репрезентативен ...

Повеќе »

Повлекувањето на Законот за јазици услов за опозицијата да ги поддржи владините реформи

Повлекувањето на Законот за употреба на јазиците е условот кој Владата треба да го исполни за да добие поддршка од ВМРО ДПМНЕ во реформските процеси. Опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски и понатаму е на ставот дека вака предложеното законско решение е неуставно и тврди дека неговата партија стои на располагање да ...

Повеќе »

Николов: Владата да се откаже од сомнителните договори за новиот Клинички центар

Кои се кредиторите со кои Министерството за здравство преговара за обезбедување финансиски средства за изградба на новиот клинички центар – праша денеска на прес конференција членот на ИК на ВМРО  ДПМНЕ,  Игор Николов. Оваа прес конференција следи неколку дена откако ресорниот министер, Венко Филипче објави дека новата Клиника ќе се ...

Повеќе »

Обвинителството постапува за заканите кон Насер Селмани

Скопското Јавно обвинителството ќе постапува по случајот за заканите упатени кон претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани. „Во Основното јавно обвинителство Скопје на 9 март примено е писмено известување од СВР Скопје – Единица за насилен криминал и веднаш е распоредено кај надлежен јавен обвинител кој постапува ...

Повеќе »

Дискриминација и говор на омраза – најчести основи за жалбите поднесени до СЕММ

Дискриминацијата, говорот на омраза и едностраното информирање – ова се најчестите прекршување на правилата за професионално известување за кои граѓаните, здруженијата и институциите поднесуваат жалби до Советот за етика во Медиумите. Ова тело во Гостивар ги презентираше резултатите од нивните анализи за работењето на медиумите. Од Советот за етика во ...

Повеќе »

Новинарите на протест: Владата да не осудува преку соопштенија, ни требаат дела!

Речиси да немаше медиум чии новинари денеска не излегоа на протест за поддршка на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Медиумските работници и дел од граѓанските активисти решија да протестираат, откако функционерот на ДУИ, Бекир Асани во интервју за порталот Мактел на Саше Политико го нарече Селмани „копиле“. Новинарите и’ порачаа ...

Повеќе »