македонија – Page 5 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: македонија

Осмомартовски марш во Скопје за родова еднаквост

Дали навистина е среќен „Осми март“ – ова прашање денеска јавно го поставија граѓанските активисти и активистки кои низ улиците на главниот град попладнево маршираа за да го одбележат Меѓународниот ден на жената. Носителите на одлуки не смеат да ги обвинат мајките за енормната смртност на доенчињата поради недоволна грижа ...

Повеќе »

Фени и понатаму атрактивен за странските компании, трката за никел продолжува

Фени и понатаму атрактивен за странските компании,трката за влез во кавадaречкиот комбинат за никел продолжува. Еуроникел, претставништво на Џи Сол закупец на Фени, ги повика сите доверители чии побарувања се прифатени во стечајната постапка да ги достават своите барања за започнување на постапката за исплата од 12 ти до 16ти ...

Повеќе »

Спречен шверц на 40 килограми марихуана на Меџитлија

По добиени оперативни сознанија и претходно подготвен план вчера во координирана и заедничка акција на Секторот за внатрешни работи Битола и Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Меџитлија, спречен е обид на шверц на опојна дрога марихуана. Во акцијата се откриени и одземени 36 пакувања марихуана со тежина ...

Повеќе »

ХК: Седумдесет и осум проценти од жртвите на физичко насилство се жени

Состојбата со родовата еднаквост во државата останува само декларативна заложба на властите, оценуваат од Хелсиншкиот комитет по повод Меѓународниот ден на жената. Во соопштението испратено по повод 8 Март се наведува дека жените во Македонија се уште се соочуваат со дискриминација по основ на пол и род во сите општествени ...

Повеќе »

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, најави министерот Спасовски

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, се само дел од новините кои министерот Оливер Спасовски ги најави вчера во Кавадарци, како клучни приоритети за да се враќа довербата на полицијата кон граѓаните и обратно. Во Кавадарци повторно се враќаат полицајците позорникари, а ние сме на добар ...

Повеќе »

Прилепските млади актери на меѓународен драмски фестивал во Хрватска настапија со престава на хрватски јазик

Училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“, кое работи во рамките на Ц.К. „Марко Цепенков“, неодамна гостуваше во хрватскиот град Херцеговац на 24-тото издание на хрватскиот пучки театар. Настапот е плод на соработката со Хрватскиот културен центар и Македонско-хрватското друштво за пријателство „Бранко Марулиќ“ од Битола и поканата од хрватската ...

Повеќе »

Идејата за отворање на грчкиот Устав ја разбранува јавноста во Грција

Идејата за отворање на грчкиот Устав, која ја изнесе премиерот Зоран Заев ја разбранува грчката јавност, предизвика негативни коментари, но ја отвори и опцијата за постигнување меѓународен надуставен договор. – Идентитетот е чувство и за него не можете да преговарате, да се ценкате. Јас верувам дека во тој дух, водејќи ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

На планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните делови (околу 15 л/м2). Ќе дува умерен повремено засилен западен и северозападен ветер.   Температурата ќе се движи од 2 до 17 степени. Во Скопје, претежно облачно во раните утрински часови ќе има врнежи од дожд. Температурата од 6 до ...

Повеќе »

Вангеловски и Караџовски нема да бидат во телото за правосудните реформи

Во новоформираниот Совет кој ќе ја следи имплементација на стратегијата во правосудуството нема да членуваат претставници од Советот на јавни обвинители и од Судскиот совет. Владиниот портпарол, Бошњаковски вели дека избрале луѓе практичари врз основа на она што го опфаќа стратегијата. Ченовите на Советот за чие формирање Владата донесе одлука ...

Повеќе »

Османи: ЕУ не сака алиби, туку испорачани мерки

  Европската унија нема да ја интересираат внатрешни алибија, таа ќе сака да ги види испорачани мерките од Планот 3-6-9 – истакна денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Според него, три односно четири мерки од Планот 3-6-9 се означени со црвено. Нивното спроведување доцни поради комуникацијата меѓу политичките партии ...

Повеќе »

Намален прометот на Македонска берза во февруари

Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.02.-28.02.2017 година вкупниот промет изнесува 357.585.721 денари и е намален во однос на јануари за 36,74 отсто. Класичното тргување изнесува 319.400.934 денари и е намалено во однос на јануари за 28.30 отсто кое изнесувало 445.485.319 денари. Истргувани се акции во вредност од ...

Повеќе »

По автопатот Демир Капија – Смоквица ќе се вози од следниот месец

Се комплетира целосната документација за изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица, со што ќе се заокружат потребните активности за негово пуштање во употреба, според најавата од Владата, до средината на следниот месец.  Од Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека се извршени потребните техничките контроли на автопатската делница, каде ...

Повеќе »

Галичица останува под заштита на УНЕСКО

Владата на вчершната седница одлучи да ја прекине постапката за измена на планот за управување на Националниот парк Галичица во согласност со препораките на УНЕСКО. Тоа значи дека овој Национален парк и натаму останува заштитено светско наследство на листата на УНЕСКО.

Повеќе »

Владата засега се откажува од продажбата на „мерцедесот“, може да биде доказ против Груевски

Владата одлучи да го стави во мирување процесот на продавање на „мерцедесот“ до завршувањето на судскиот спор во кој може да се појави потреба да биде доказен материјал. „Оваа одлука се носи со цел да се оневозможи избегнување одговорност на обвинетите во судскиот процес, каде што возилото е предмет на ...

Повеќе »

Заев-Хекер: Македонија и Западен Балкан се приоритет на европските политики на Берлин

Премиерот Зоран Заев вчеравечер се сретна со Јан Хекер, советникот за надворешна политика на канцеларката на Германија, Ангела Меркел. „Советникот Хекер му пренесе поздрави на премиерот Заев во име на канцеларката Меркел, со порака дека Република Македонија и земјите на Западен Балкан се меѓу главните приоритети на СР Германија кога ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со подолги сончеви периоди

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд. Утринската температура ќе се движи од четири до осум, а дневната од 12 до 19 степени. Во ...

Повеќе »

Панчевски во Јавното обвинителство во својство на оштетен

Поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски денеска речиси два часа даваше исказ во Основното јавно обвинителство, објаснувајќи зошто според него, претресот во неговиот дом и во кабинетот од страна на СЈО е незаконски. Претресот беше дел од предистражна постапка на СЈО за оддавање на службена тајна на надворешни ...

Повеќе »

Кривичен го одбил барањето за враќање на пасошот на Мијалков

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 го одбил барањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков за враќање на патната исправа. Одбраната на Мијалков на 21 февруари побарала да му се укине мерката за претпазливост, односно да му се врати патната исправа – соопштија денеска од Судот на брифинг ...

Повеќе »

Ниш ќе биде домаќин на заедничката владина седница на Србија и Македонија

Ниш ќе биде домаќин на заедничката седница на Владите на Република Македонија и Република Србија која треба да се одржи до крајот на март, посочи денеска од Куманово српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ при протоколарната средба со градоначалникот Максим Димитриевски. По две години пауза поради изборните циклуси, но и политичката ...

Повеќе »

Продолжува трката за подобар инвеститор во кавадаречки Фени

Продолжува трката за подобар инвеститор во кавадаречки Фени. Додека швајцарскиот закупец Џи сол денес го најави производството, од бугарски Минстрој не се откажуваат од влез во фабриката. Звукот на палење на печката и топење руда го означија стартот на произвдството во кавадаречкиот комбинат за никел Фени индустри. Од таму денес ...

Повеќе »