Живот – Page 21 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Денеска е Денот на мрморот – тој донесе убави вести за временската прогноза

Денеска мрморот на жителите на Пенсилванија им ја предвидува временската прогноза. Според легендата, ако мрмотот од Пенсилванија, по име Панкасатони Фил на 2 февруари излезе од дупката, ја види својата сенка и не посака да се врати во зимско гнездо толку брзо, тоа значи дека се очекува топла зима и ...

Повеќе »

Татко на годината: На раце го носи болниот син за да го почувствува дождот (Видео)

Анонимен татко од Бразил стана вистинска ѕвезда на интернет откако корисниците на социјалните мрежи почнаа да ја споделуваат снимката на која во раце го носи својот син. „Сакам да бидам барем половина човек каков што е овој татко“, искоментира еден корисник на Јутјуб под видеото и ја сумираше целата поентана ...

Повеќе »

Човек рачно си изработил тенк со шасија од лада самара (Видео)

Човек од Сибир рачно си направил тенк со шасија од лада самара. Со ова превозно средство секој би можел да се движи низ снег и снежна бура. Механичарот Андреј Романов од Омск одлучил веќе да не се нервира со затрупаните снежни патишта и си направил превозно средство од соништата. Потребни ...

Повеќе »

Новиот слатко – солен десерт на McDonald’s го подели мислењето на јавноста

Новото јадење, кое во „McDonald’s“ е најавено како иновативно и единствено, ќе биде „промовирано“ во Јапонија, а јавноста е со поделено мислење, што е и сосема очекувано со оглед на тоа што станува збор за помфрит со чоколаден прелив. Зошто баш Јапонците ќе имаат можност први да го пробаат ова ...

Повеќе »

„Гугл“ ќе плати 130 милиони фунти заостанат данок во Велика Бритаија

Технолошката компанија „Гугл“ ќе плати 130 милиони фунти заостанат данок во Велика Бритаија, откако даночните власти ја завршија ревизијата на работењето. Овој износ се однесува на неплатените даночни обврски од 2005 година, а истрагата траеше шест години. „Гугл“ и уште некои мултинационални компании се соочија со обвинение дека избегнале да ...

Повеќе »

Линдзи Вон и официјално е кралица на скијачките брзини!

Американската скијачка Линдзи Вон постави нов рекорд по бројот на победи во спуст со победата на трката во италијанската Кортина Д’Ампецо – пренесува порталот Екипа. Вон во Кортина стигна до седмата победа сезонава, 37 во спуст а 74 во кариерата, со време од 1:37.01 минути и официјално покажа дека е ...

Повеќе »

„Дубиоза колектив“ е најбараниот бенд на „Еуросоник“ во Холандија (Видео)

Новата година на „Дубиоза колектив“ им носи сериозни глобални успеси, судејќи по реакциите на бројните фестивалски агенти собрани сите на неодамна одржаниот музички фестивал „Еуросоник Нордерслаг“ (Eurosonic Noorderslag) во Гронинген, Холандија. Според гласањата на промоторите, здружени преку програмите „ЕТЕП“ (Европска програма за рамена на талени – European Talent Exchange Programme) ...

Повеќе »

АББА заедно на отворање ресторан

Членовите на култната шведска поп четворка АББА се собраа во среда вечер за да присуствуваат на отворање на еден ресторан инспириран од мјузиклот „Мама миа“, а медиумите оценуваат дека станува збор за ретко заедничко појавување на музичарите по распадот на групата, пренесува SkyNews. Бени Андерсон, Агнета Фалтског и Ани-Фрид Лингстад ...

Повеќе »

Марјана само по гаќички среде Скопје

Таа знае дека има одлични нозе, но и тие околу неа. Па така кога некој ја ангажира Марјана Станојковска во рекламна кампања нејзините нозе се во прв план. Така беше и деновиве кога водителката и модел позираше за еден моден бренд. Среде Сити мол надолу само по гаќички во беж ...

Повеќе »

50 години страдал од мигрени, се излекувал откако си ставил пирс (Фото)

Седумдесет и деветгодишниот пензионер, Колин Симен од Велика Британија станал сензација на интернет, откако открил како се излекувал од силните мигренозни болки кои траеле 50 години. Секојдневните силни главоболки почнале да се јавуваат после 30-от роденден на Колин. Тој одел на доктор, добивал разни таблети против болки, одел на сите ...

Повеќе »

Волшебно видео: Предвремено родени близначиња се држат за раце

Видео кое ја стоплува душата за кратк време е прегледано илјадници пати. Се работи за предвремено родените близачиња Кристина и Кристијан, кои станаа хит на интернет откако нивните родители објавија видео во кое тие се држат за раце. Тие се родиле во австралиската државс Викторија, единаесет недели порано од предвиденото.

Повеќе »

Декември 2015 – најтопол месец во последните 136 години

Минатата 2015 била далеку најтопла откако се објавува мерењето на температурите од крајот на 19 век – соопшти Американската агенција за океан и атмосфера. Според ова, просечната температура на копното и морето во целата 2015 година, изнесувала 0,9 степени Целзјусови над просекот за 20 век. Претходниот рекорд, забележен во 2014 ...

Повеќе »

Реакции на геј мажи кога допираат вагина за првпат (Видео)

На социјалните мрежи кружи снимка од експеримент во кој четворица мажи со хомосексуална ориентација за првпат допираат вагина. Мажите биле потресени. Се фаќаат за глава, прашуваат дали местото е депилирано… Ваков експеримент претходн беше направен со лезбејки, кои имаа задача за првпат со рака држат пенис.

Повеќе »

Галерија: Уличен артист ги претвора во уметност старите згради ширум светот

Францускиот артист Џулиен Маланд кој е познат и како „Seth Globepainter“, создава колоритна улична уметност насекаде низ светот. Неговите поголеми уметнички креации и мурали обично покажуваат деца и содржат многу бои. Маланд е активен уште од пред дваесетина години и досега издал 2 книги за своите патувања и својата уметност. ...

Повеќе »

Падна мрежата на Твитер на глобално ниво

Микроблогерскиот сервис Твитер не е во функција. На веб-страницата е соопштено дека сервисот има технички проблеми, но се додава дека наскоро ќе се решат. Погодени се и веб-сервисот и верзијата за мобилни уреди. Проблемот очигледно е глобален, зашто информации дека Твитер е недостапен доаѓаат од Холандија, Обединетите Арапски Емирати, САД ...

Повеќе »