Македонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

ВМРО – ДПМНЕ: Земјоделци од Ресен се’ уште не се обештетени од мразот што ја зафати Преспа

Земјоделците очекуваат решавање на нивните проблеми, а не манипулации и лаги од страна на СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовски – реагираше денеска ВМРО ДПМНЕ. СДСМ продолжува да се однесува како опозиција, а тоа најмалку им користи на земјоделците. Земјоделците очекуваат СДСМ да престане да си игра и да ...

Повеќе »

Протест против изградба на регионална депонија во Дебрца

Неколку илјади жители од речиси сите села од општина Дебрца денеска протестираат против изградбата на регионална депонија кај селото Годивје. Тие точно на пладне го блокираа сообраќајот на магистралниот пат Охрид – Кичево кај селото Ботун. Дебрчани упатија предупредување дека никогаш нема да дозволат изградба на депонија во нивната општина, ...

Повеќе »

Книга „10+1 прашања и одговори за македонското прашање“ за спорот со името

Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на атинскиот Универзитет „Пандио“,  Димтрис Христопулос и историчарот и претседател на Архивот на современа општествена историја, Костис Карпозилос, на Грците им ги разрешуваат главните дилеми околу Македонија и спорот ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Османи и Заев се среќни со нотирањето „клучни слабости во економијата“ и нивото на корупција од страна на Европската комисија?

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку писмено соопштение реагираше на видео обраќањето на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Реакцијата во продолжение во интегрална верзија: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се ...

Повеќе »

Османи: Македонија доби позитивен извештај со чиста и безусловна препорака

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во своето неделно видео обраќање на социјалната мрежа „Фејсбук“ оценува дека Македонија доби исклучително позитивен извештај од Европската комисија со чиста и безусловна препорака. Како три клучни позиции што ја отсликуваат суштината на Извештајот, вицепремиерот Османи ги посочува политичките критериуми, подготвеноста за членство според ...

Повеќе »

Акција за чистење на Козјак по повод Денот на планетата Земја

По повод Денот на планетата Земја, денеска Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу Грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија” организираат акција  за чистење на езерото Козјак. Кон акцијата се приклучија и Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи, Агенцијата за млади и спорт, општина Македонски Брод ...

Повеќе »

Недостиг на судска независност, тортура и мешање во приватноста, нотира извештајот на Стејт департментот

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, кој во делот за корупција и владина транспарентност нотира дека според извештаите на невладините организации владината доминантна улога во економијата создава можности за корупција. – Владата е најголемиот работодавец во земјата. Дел аналитичари проценуваат дека се ...

Повеќе »

Заев: Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене

Премиерот, Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм“ доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои ги имал за овој случај, како што рече, ги предал на судот. – Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ...

Повеќе »

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица: Здружувањето на земјоделците е иднината и на македонското земјоделство

Денеска во Струмица се одржа петтата Регионална конференција на земјоделските задруги која се организираше под мотото „Да изградиме кооперативно општество“. „Задругарството е еден од клучните сегменти на политиките за развој на земјоделскиот сектор, на кој Владата предводена од премиерот Зоран Заев, преку министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, посветено работи. ...

Повеќе »

Распишан јавниот повик за субвенции за купување велосипеди

Град Скопје го распиша јавниот повик со кој граѓаните ќе имаат можност да добијат субвенции за купување на велосипед.  Со јавниот повик, Градот ќе им надомести дел од трошоците на граѓаните кои ќе купат велосипед до 31 август. – Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев додека опуштено дегустираше вино заедно со Харадинај, ниту еднаш не помисли на семејствата на жртвите од случајот Монструм

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку писмено соопштение реагираше во врска со случајот „Монструм“. Косовскиот Премиер Рамуш Харадинај на семејствата на терористите дојдени од Косово во Диво Насеље им додели финансиска помош, а косовските правосудни органи одлучија да не и ги екстрадираат на Македонија Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, осудени на ...

Повеќе »

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција  што ќе се одржи денеска во Струмица. Настанот го организира Македонската асоцијација на земјоделски задруги, од каде велат дека целта е да се подобрат трговските релации на земјите од регионот, кои се соочени со глобалните и националните предизвици во земјоделскиот ...

Повеќе »

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

„Како да се стимулира креативноста и иновативноста во образовниот систем?“ – ова е насловот на трибината која денеска ќе се одржи на Машинскиот факултет во Скопје, во рамките на одбележувањето на „Светската недела на креативност и иновативност“. Целта на одблежувањето, под покровителство на Обединетите Нации, е да се охрабрат сите ...

Повеќе »

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно славејче“ и анимирани ликови. Најавено е обраќање на министерот за здравство Венко Филипче. Европската недела на имунизација ...

Повеќе »

Секуловски си замина од Пелистер

Тренерот Марјан Секуловски си замина од Пелистер, откако било постигнато спогодбено раскинување на договорот со клубот. Причините за неготовото заминување се уште не се знаат, а до крајот на сезоната тимот ќе го води еден од неговите помошници Неџат Хусеин. Промената на тренерската позиција за Пелистер се случува во една сложена ...

Повеќе »