ExYu
Fresh
Cafe
Radio EastGate Mall
Play button

Парадокс

144 Results / Page 15 of 16

Background

Парадокс

Државни пари за медиумски опстанок или медиумски „шепот”

Без никакви забелешки и со консензус политичките партии преку законски измени се договорија државата да им ги плаќа медиумските кампањи. Процесот започна и по веќе одржани Претседателски избори, државата на партиите, т.е медиумите им подели 3,75 милиони евра. Медиумите поделија и колач од 900.000 евра, пари  за реферндумската капања. За претседателската кампања  регионалните  и локалните медиуми поделија околу половина милион евра. Од тоа, најголема сума доби охридската ТВМ-100.000 евра и по 50.000 евра, ТВ Стар од Штип, ТВ Коха од […]

today20/02/2020 40

Парадокс

Лазар Ракиџиев: Изградбата на стадионите доцни не заради ФФМ, туку виновни се општините

„Во интерес на истрагата не е дозволено да зборуваме, оној кој што е виновен ќе си одговара“, вели Лазар Ракиџиев кој од 2013 година е член во УО на ФФМ, а од минатата година како потпретседател. Неговиот одговор се однесува на информацијата дека 10 на лица од ФФМ за криминал од над 4,5 милион евра. Тој вели се доцни со „ХетТрик“ програмите на УЕФА не заради ФФМ, туку затоа што оштините не си ги извршија своите обврски. https://www.youtube.com/watch?v=DomMWsCvIJk&feature=emb_title

today15/02/2020 125

Парадокс

Дарко Панчев: Спас за политиката и спортот е увоз на 20 министри, премиер и претседател на ФФМ од странство

„Не е проблемот само во политичките партии, туку и до менталитетот на нашиот народ. Затоа што за многу работи погрешно размислуваме, ни сметаат оние кои што се успешни, а оние кои што се под сомнение тие се снаоѓаат добро“, вели Драко Панчев, поранешен фудбалер во емисијата „Стадион Парадокс“ на Канал 77. Луѓето кои што работат со години во фудбалот и општо во Собранието нив не ги интересира напредокот на фудбалот, нив ги интересира личните интереси, затоа и ретко имаме успех, […]

today15/02/2020 41

Парадокс

Ѓоре Јовановски: Фудбалскиот стадион „Тоше Проески“ е нефункционален

Ѓоре Јовановски, фудбалски тренер вели дека многу сегменти се важни за макеоднскиот фудбал, но најважни се две работи. Мора да имате добри тренери и добри терени. Кога велам терени не мислам само на фудбалско игралиште туку на општо комплексно со инфраструктура, истакна тој при гостувањето во емисијата „Стадион Парадокс“ на Канал 77. Кај нас нашиот стадион каде што викам 33, 35 илјади гледачи, направен е со атлетски стази како ние утре да имаме Олимписки игри. https://www.youtube.com/watch?v=EkuHTcGLA_w&feature=emb_title  

today15/02/2020 42

Парадокс

Драган Томовски: Извештајот на УЕФА е катастрофален за македонскиот фудбал

При гостувањето на Драган Томовски во „Стадион Парадок“ зборуваше за Обединети за фудбалот кои преку нивното граѓанско здружение ја запознале јавноста за тоа како функционира Фудбалската Федерација на Македонија. „Фудбалот е еден од ретките спортови кој е профитабилен, зборам за профитаблност на фудбалот во неговата легална работа, а не зборувам за профитабилност како што ја сфаќаат некои нови сопственици на клубови, кои што профитабилноста ја гледаат во некои други работи кои се надвор од законот особено, кладинлниците“, вели Драган Томовски, […]

today15/02/2020 46

Парадокс

Фудбалските фанови и клубови од Прилеп, Битола, Тетово и Штип се уште чекаат на ветените стадиони според УЕФА стандарди

Македонските фудбалски клубови и фановите се уште чекаат на четирите ветени стадиони во Прилеп, Битола, Штип и Тетово, од ФФМ и општините. Градските стадиони требаше да се реконструираат според УЕФА стандарди, каде ќе се играат меѓународни натпревари од рангот на А националната селекција. Договорите вредни околу еден милион евра, беа склучени пред повеќе од пет години помеѓу поранешниот претседател на Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓорѓиоски, поранешните грaдоначалници на четирите општини и УЕФА. Меѓутоа, и по пет години, стадионите се […]

today13/02/2020 64

0%