ExYu
Fresh
Cafe
Radio EastGate Mall
Play button

коронавирус

4 Results / Page 1 of 1

Парадокс

Да лежиш само еден ден на Инфективна ќе сфатиш колку е страшно, новинарот Мирче Адамчевски се излечи од корона и од утре може да шета на сонце

Новинарот Мирче Адамчевски е еден од оние кој се зарази со коронавирусот и имаше среќа да го надмине и да оздрави. За него утре е голем ден. По се низ што помина изминатиов период конечно жив и здрав ќе може да излезе надвор и да се прошета. Неговото искуство со Ковид-19  се однесува на сите кои ја имаа среќата, покрај се, да останат незаразени, да не лежат во болница, да не трпат болки а притоа да им пречат мерките за […]

today25/04/2020 7

Парадокс

Крешник Бектеши, министер за економија во „Стадион“ (видео)

–  Владата ќе понуди поширок сет мерки за санирање на последиците од пандемијата со коронавирусот за помош на сите  компании, стимулирање на производството и за платите на вработените. До сите кои се однесуваат профитерски и шпекулативно во овој период и ги зголемуваат цените и маржите на производите, апелирам да бидат одговорни и ги уверувам дека ќе бидат строго санкционирани. Ги потсетувам дека инспекторите, кои сега се презафатени, ќе работат и после кризата – изјави министерот за економија Крешник Бектеши во […]

today23/03/2020 35

Парадокс

„Стадион“: Живот и економија во корона-услови – епидемијата стивнува релативно брзо, економските последици може да траат долго (ВИДЕО)

Коронавирусот е глобална закана за здравјето и за животите на луѓето. Досега во светот се заразени повеќе од 270.000 луѓе, починаа повеќе од 11.000. Државите воведуваат вонредни, радикални мерки… Но, Ковид19 радикално влегува и во економијата. Колку ќе трае, како ќе се преживее рецесијата? Се прекинуваат економските синџири, протокот на луѓе, стока и услуги секнува. Што презема светот за да се спречи економски колапс? Што презема Македонија? На оваа тема денеска се дебатираше два часа во емисијата „Стадион“ на „Канал […]

today21/03/2020 3

Парадокс

Ангеловска – Бежоска: Банките може да дозволат доцнење на кредитните рати и до 150 дена (видео)

Банките добија дозвола од Народната банка дека можат да ги олабават строгите услови кон компаниите и граѓаните, откако Народната банка направи промена на Одлуката за методологија за управување со кредитните мрежи од страна на банките и штедилниците. Како што објасни гувернерката Анита Ангеловска – Бежоска во емисијата Стадион на Канал 77, со измената се овозможи поголем регулаторен простор со цел банките да бидат стимулирани на овозможат на населението и корпоративниот сектор промена на постојни договори и  услуги. -Банката може да […]

today21/03/2020 30

0%