македонија

Страна: 5

„Вмро треба да се ослободи и проветри од криминалните структури, да престане да игра по Унгарски чардаш и да престане по секоја цена да го блокира собранието и да продуцира политичка криза, па  после тоа можеме да зборуваме за соработка и заедничка влада.  Од наша страна премиерот Заев  широкоградо  испрати понуда заедно да застанеме зад […]

Министерот за правда, Бојан Маричиќ вели дека треба да се испитаат сите реалции на еден судија и на еден обвинител и дека треба да се види и улогата на администрацијата и на стручните служби, коментирајќи го случајот кој го обелодени обвинителската Вилма Русковска во кој во фиоката на курир кој починал биле откриени 1500 платни […]

Натали Петровска од коалицијата Сите за правично судење, вели дека прочистувањето на судиите и обвинитњлитњ трееба да се врати наназад изминатите шест седум години и да ги преиспита и да ги разреши сите примери на партиски избори и незаслужено напредување  на неквалитетни и неискуснио кадри во повисоките судови. „ Јас сум збунета кога слушам информации […]

Адвокатот Панче Тошковски од ВМРО-ДПМНЕ при  гостувањето во денешното издание на емисијата ,,Стадион“ на Канал 77, изјави дека не верува во реформите кои што ги спроведува оваа власт, чие владение го оквалификува како елементарна непогода. ,,По кои критериуми ќе се прават реформите во судството, филтирањето, кој ќе го врши тоа филтрирање, никој нема доверба во […]

Не само кај судиите и обвинителите, „ проветрување“ треба да има и во администрацијата во судството и ибвинителството, смета, обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска Во денешното гостување во емисијата Стадион на Канал 77,  таа потенцираше дека се залага за прочистување на судството, но во целата таа постапка битно е  да се откријат  […]

Можностите  и капацитетите за тестирање не се воопшто намалени, потребата се намалува и тоа пред се’ почнува од матичните лекари што ги индицираат тестирања. Бројката се намалува, а капацитетите и понатаму се исполнети, но ние немавме други предвидувања затоа што на Клиниката секогаш ќе имаме сконцентрирани пациенти од цела држава. Ова го изјави денеска директорката […]

За наводната пооддршка за бугарската блокада на Македонија во ЕУ, објавена од еден бугарски медиум,  вицепремиерот на Бугарија Краисимир Каракачанов во емисијата „Стадион“ на Канал 77, рече дека нема таква информација. Каракачанов негираше и дека Бугарија ставила вето. -Разговорот за членството на Македонија во ЕУ многу погрешно се претставува во Македонија. Бугарија не стави вето, […]

-Никогаш нема да ги доведеме нашите идентитет и достоинство за кои никогаш нема да се преговара, а тоа е нашиот идентитет како Македонци кои говорат македонски јазик, рече премиерот Зоран Заев во интервју за радиото Канал 77 во емисијата Стадион. Тој уште еднаш порача дека ги разбира граѓаните и нивните реакции, ама лидерите се тука […]

Красимир Каракачанов,  бугарски вицепремиер и министер за одбрана во интервју на радио Канал 77, изнесе став дека историски факт е дека бугарската власт и цар биле сојузници на Германија и Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите треба да бидат нарекувани фашисти. Прашан за масакрот во Ваташа, Каракачанов рече дека се случил поради војувањето на […]

Во видео интервјуто за емисијата „Стадион“ на Канал 77, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов го коментираше однесувањето и делувањето на ВМРО ДПМНЕ. Од позиција на лидер на бугарското ВМРО, Каракачанов рече дека ВМРО ДПМНЕ нема ништо заедничко со историското ВМРО. -ВМРО е една бизнис – слугинска партија, ништо повеќе, рече Каракачанов.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background