Последни вести

Денеска е Света великомаченица Анастасија

Зборот маченик е превод на грчкиот мартис, што значи сведок. Значи, мачениците се сведоци, кои со својот чудесен живот сведочат за една божествена стварност што им е достапна на луѓето. А тие што со животот покажале посебно сведоштво за распнатиот и воскреснат Христос, Црквата ги нарекува великомаченици. Таква беше оваа ...

Повеќе »

Темната страна на славењето за Нова година

Новата година е секогаш симбол за нови почетоци и успеси во секој дел на животот. Затоа најпознати се се Британците кои секоја нова година знаат да ја уништат со пиењето кое е секојдневие за нив. Така беше и оваа година и сето тоа што тргна како предновогодишна еуфорија заврши со ...

Повеќе »

Зошто мажите се однесуваат како деца кога се болни

Повеќето истражувања и докази укажуваат дека за таквото однесување на мажите постои вистинска биолошка причина. Имено, многу од вирусите ги погодуваат мажите многу пожестоко од жените. Според новото истражување објавено во Nature Communications, постои еволуциски притисок кој ги приморува вирусите да предизвикуваат поблаги симптоми кај жените. Според теоријата, вирусот повеќе профитира ако ...

Повеќе »

За две недели во Делчево дијагностицирани седум инфаркти

Во период од две недели овде се дијагностоцирани седум инфаркти кај лица кои се на возраст од 50 до 70 години, информира раководителот на делчевската Итна медицинска служба, д-р Гоце Стојменовски. Тој додаде дека оваа здравствена патологија оди рака под рака со дисциплираниот живот на кардиоваскуларните болни, односно како причина ...

Повеќе »

Чекајки три години за воодушевувачка фотографија

Рускиот фотограф Алекси Трофимов цели три години ја ловеше оваа совршена фотографија направена на штотуку родено бебе-фока. Целиот труд се исплатеше бидејќи при фотографирањето бебето му мафнало на фотографот, вели тој. Новородените фоки исклучиво се срамежливи и плашливи, па ретко кој може да им се приближи или пак да ги ...

Повеќе »

Бебенца кои личат на познатите актери

Светот е толку многу голем што има многу случајности кои честопати ќе не замислат и ќе не натераат да се прашуваме дали всушност постојат? Овој пат ви прикажуваме бебенца кои што личат на познатите личности од Холивуд. Во продолжение погледнете ја галеријата на бебенца кои си личат на тие познати личности: ...

Повеќе »

Забранет ли е бакнежот за време на пост?

Многумина не ги знаат сите правила, па затоа се прашуваат дали смеат да се бакнуваат за време на овие 6 недели пост. Се разбира, сексуалните односи се строго забранети. Меѓутоа, сите се прашуваат дали е ист случајот и со бакнежот. Бакнежот не претставува ништо нечисто, освен ако не се работи ...

Повеќе »

Овие 15 прашања морате да ги поставите во Вашата врска

Не заборавајте дека сте посебни со самото ваше раѓање. И токму како таква единка на овој свет го заслужувате најдоброто. Не се согласувајте на просечно, бидејќи драги наши, вие не сте зли, ниту грозни жени ако… 1. Сакате некого кој ќе ве разгали Не очекувате да ви пали свеќи секоја ...

Повеќе »

Дали филмот што се снимаше 30 години заслужува оскар?

Мартин Скорсезе скоро 30 години работеше на филмот „Silence“, кој конечно го доживеа својот трејлер, но и датумот кога ќе го погледнеме во кино салите ширум светот. Приказната е сместена во 17 век и раскажува за двајца свештеници, кои се следбеници на Исус, Ендрју Гарфилд и Адам Драјвер. Тие поминуваат ...

Повеќе »

Wizard Of Oz: Emerald City прв трејлер – темната верзија на Оз

The Wizard Of Oz литературниот серијал низ годините доживеа безброј филмски и ТВ адаптации, спин оф верзии и римејк верзии. Секако ниту една од нив не може да се мери со класиката The Wizard of Oz од 1939-та година, но следната година, на малите екрани ќе пристигне и Emerald City. ...

Повеќе »

Замисли си број од 1 -20 и погледни каква е твојата среќа денес

За да дознаете каквa е вaшата среќа денес, замислете си еден број од 1 до 20, а потоа погледнете што пишува за него. Број 1: Одлично здравје – најубавото од сè Број 2: Имате најверни пријатели на светот – тие се секогаш до вас! Број 3: Нови бенефиции за дома ...

Повеќе »

Стивен Хокинг: Има уште илјада години живот на Земјата

Генијалецот, Стивен Хокинг е уверен дека човештвото треба максимално да се посвети на изучување на вселената и напорите да ги насичи кон барање на нова средина за живеење, бидејќи како што рекол „нашата планета ни остана многу малку време“. Хокинг смета дека на луѓето ќе им биде тешко да живееат ...

Повеќе »

Новата лимузина за Доналд Трамп

Спецификации за техничките податоци за возилото сосема разбирливо нема, но на интернет просторот ума интересни информации. Шпионските фотографии кои ја покажуваат новата лимузина на претседателот на САД за време на тестовите, веќе даваат појасна слика за возилото на Трамп. Неодамна протекоа првите фотки со многу, а сега некои портали понудија ...

Повеќе »

Девојка која ги има прошетано сите земји во светот

Името и’ е Касандра Де Пекол, а наскоро ќе стане првата девојка што пропатувала низ сите 196 држави во светот, и тоа на свои 27 години! Патешествието, кое таа го нарекува „Експедиција 196″ започнало во јули 2015 година, а веќе има поминато 181 држава. До завршувањето на експедицијата има 40 ...

Повеќе »

Дали сме зависни од стрес?

Работата може да предизвика болест. Но, исто и преголемите лични очекувања, произлегува од најнова студија.Позната ли ви е оваа сцена? Наутро во метро или во автобус на пат кон работното место – избројте колкумина патници со наведната глава го имаат приковано погледот кон смартфонот. И? Да, точно, најголем дел од ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close