Фудбал – Page 28 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Мурињо на работа од Јули

Откако во декември беше отпуштен од Челси, Мурињо постојано се поврзува со Манчестер јунајтед. Иако сеуште нема официјална потврда, се чини дека Олд Трафорд ќе биде неговата следна дестинација. Луи ван Гал ќе биде оставен да ја доврши сезоната, а потоа Жозе Мурињо ќе ја почне својата нова работа во Манчестер ...

Повеќе »

Барселона го проширува „Камп Ноу“ (Фото)

Почна проектот за реновирање на „Камп Ноу“ кој ќе биде завршен до сезоната 2021-22 и ќе има капацитет од 105.000 седишта – соопшти фудбалскиот клуб Барселона. Оттаму информираат дека  на тендерот за дизјан и реновирање на стадионот победила заедничката понуда на компанијата Никен Секеи и каталонското студио на архитекстот Џоано ...

Повеќе »

Руни одбил 100 милиони евра од Шангај

Во јануарскиот преоден рок капитенот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни одби богата понуда од Кина со која што можеше да стане најплатениот фудбалер во историјата на фудбалот. Колумнистот на Daily Mail, Пирс Морган, тврди дека се работи за бројка со девет цифри! Шангај, кој од клупата го предводи поранешниот англиски ...

Повеќе »

Утре на мегдан со Црна Гора

Македонската репрезентација до 16. години на чело со селекторот Добринко Илиевски утре на комплексот Петар Милошевски, ќе одигра пријателски меч против репрезентацијата на Црна Гора – пренесува порталот Спорт. На 10. март ќе следува уште еден меч, а утрешниот започнува во 14:30ч. Селекторот Илиевски за овој меч се одлучи за ...

Повеќе »

Олимпик Лион на третата позиција во Лига 1

Со победата од 5:1 остварена синоќа против Генгамп, фудбалерите на Олимпик Лион се вратија на третата позиција на табелата по 29 рунди во Лига 1. Висока победа од 4:1 вчера забележа и Рен над Нант, додека првиот неделен дуел одигран во Марсеј меѓу Олимпик и Тулуз заврши нерешено 1:1. Резултати ...

Повеќе »

Чиро Блажевиќ: Хрватска е најголем фаворит на ЕП во Франција

Легендарниот фудбалски стручнак Чиро Блажевиќ, смета дека репрезентацијата на Хрватска, е меѓу најголемите фаворити за освојување на првото место на ЕП кое ќе се одржува ова лето во Франција. „Тренерот над сите тренери“, при гостувањето на телевизијата N1, истакна дека некои срамни детали од времето кога тој беше на клупата ...

Повеќе »

Јунајтед дава 70 милиони евра за Крос и Бартра

Тони Крос и Марк Бартра можат да бидат први засилувања за Манчестер Јунајтед во летниот преоден рок. Денеска англискиот клуб потврди дека постои интерес за двајцата фудбалери чија вкупна вредност изнесува околу 70 милиони евра Тони Крос самиот вреди околу 40 милиони, а најверојатно ќе биде еден од фудбалерите кои ...

Повеќе »

„На Лигата на Шампиони не и’ се потребни клубови како Лестер“

Спортскиот работник од САД, Чарли Стилитано вели дека Лигата на Шампионите мора да се реструктуира и вели дека на најелитното европско натпреварување не му се потребни клубови како Лестер. Оваа недела одново се појавија стории за креирање на Европска Супер Лига, откако првите луѓе на Манчестер јунајтед, Манчестер Сити, Челси, ...

Повеќе »

Рома ја суспендираше водителката на клупската телевизија за „лајк“ против Спалети

Раководството на Рома изрече необична суспензија, за водителката на клупската телевизија, Франческа Бриенца, инаку девојка на поранешниот тренер Руди Гарсија. Таа веќе извесно работи како водителка на телевизискиот канал на Рома, а кај раководството на клубот се најде на тапет откако јавно истака дека дека тој што го брка Франческо ...

Повеќе »

Насловната на каталонски „Спорт“ по вчерашниот кикс на Реал и Атлетико

Реал Мадрид и Атлетико непланирано изгубија бодови играјќи нерешено со Малага, односно Виљареал што на првата Барселона и овозможи да се одлепи 8 односно 9 бода што веројатно ќе биде тешко достижно.

Повеќе »

Спалети: И синот ми се налути зашто сум го „избркал“ Тоти

Тренерот на Рома, Лучијано Спалети беше во прв план на „Олимпико“ и покрај тоа што ја проследи победата над Палермо од трибините, ситуација која секако не ги остави рамнодушни фановите на Рома кои синоќа во френетична атмосфера му изразија поддршка на легендарниот капитен. Тоти дојде на трибините, а Спалети мораше ...

Повеќе »

Црвено-црните порачаа: „Ајде да ја исковаме првата златна ѕвезда над логото на Вардар“!

Предизвикот да се биде секогаш најдобар и пример за сите останати, со себе неизбежно го носи бремето наметнато од императивот, кое на својот грб можат да го понесат само вистинските шампиони – го почнува ФК Вардар денешното обраќање до медиумите. Сопштението на Клубот ви го пренесуваме во интегрална верзија: По ...

Повеќе »

Новинарско прашање го „избрка“ Роналдо од прес конференција

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ја напушти прес-конференцијата пред мечот со Рома. Жпортугалецот си замина предвреме зашто еден новинар го праша за неговата неефикасност во последно време. „ Зошто играм лошо на гостински терен? Зошто сум неефикасен? Наведете ми еден фудбалер кој постигнал повеќе голови во гости од ...

Повеќе »

Нејмар остана без приватниот авион и јахтата

Обвинувањата дека затајувал данок во времето кога го носел дресот на Сантос, го оставија Нејмар без приватниот авион и јахтата. Локалните медиуми пишуваат дека капитенот на бразилската фудбалска репрезентација, од страна на бразилските власти е осомничен дека затаил данок во периодот од 2011 до 2013 година. Одлуката на властите во ...

Повеќе »

Најелитното натпреварување во светот на клупскиот фудбал продолжува вечерва

Во трета сезона по ред во нокаут-фазата ќе гледаме пресметка помеѓу ПСЖ и Челзи, додека во вториот вечерашен дуел се сретнуваат Бенфика и Зенит. Секако во центарот на вниманието денеска ќе биде мечот во Париз. Минатата година во осминафиналето како победници излегоа Французите, а претходно во четвртфиналето подобар беше лондонскиот ...

Повеќе »