Ден: February 10, 2020

Фолк пејачот Дамјан Стојановски (24), попознат како син на починатата фолк ѕвезда, Војо Стојановски, викендов се ожени со неговата девојка Елена Билеска (19) од Кичево. Граѓанскиот брак го склучиле во Кичево, во присуство на најтесното семејство, додека десетина дена пред тоа Дамјан и мајка му Евица Камберова Стојановска заминале кај  Елена за да се запознаат […]

Скапи фустани од светски дизајнери, моден погодок или грешка, односно каков е аутфитот на светските звезди, кои дефилираат на црвениот тепих , пред доделувањето на оскарите. Ова е едно од најозборуваните нешта откако ќе завршат оскарите и ќе се средуваат впечатоците од гламурозното шоу. Еве што за изгледот на ѕвездите вели дизајнерот Небојша Толески, односно […]– Не постои никаде регистер на судии поротници кои пријавиле влијание, притисок или закани, но за моето истражување еден судија кратко и јасно ми кажа дека во текот на судењето странките буквално му ги купиле поротниците, е ставот на Васко Маглешев, новинар на БИРН.

– Имаме судии поротници со 18 години, а ги ограничуваме кандидатите на возраст со 60 години кандидати, кога се во најголема зрелост, со најголемо искуство и мудрост за делење правда. Судиите треба добро да го менаџираат процесот и изборот на судии поротници во спротивно да одговараат и да бидат разрешени. Поротниците исто како и судиите […]

– Во 2015 година 49 судии поротници онака, случајно си дадоа оставка и веднаш беа избрани нови поротници, строго по партиска линија од тогашната власт на ВМРО ДПМНЕ?!, вели Тодоровски.  

Во гостувањето во емисијата Стадион, во која тема беа судиите пороттници, пензионираниот судија од Основниот суд од Штип, Стојан Михов рече дека е против ветинг на судиите. За него најважен е интегритетот на судиите и судиите поротници. Михов рече дека не може да се гледа црно на судството и во ситуација кога на пример ќе […]

Судиите поротници  се’ до неодамна беа речиси невидливи за јавноста. Иако се составен дел на судечкиот совет и имаат еднаков глас како и судиите професионалци, за судиите поротници почна да се зборува дури по случајот „ТНТ“, за уривањето на објектот Космос. Процесот, кој беше пред донесување на пресуда, мораше да почне од почеток поради оставка […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background