Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Ноќен Експрес

Благоја Милевски: Некои само чекаа кога ќе кикснеме

today27/12/2018 1

Background

На први декември ќе биде ждрепката за Европското првенство во фудбал во Полска, по што ќе се знае со кого во група ќе игра Младата македонска фудбалска репрезентација до 21 година. Селекторот Благоја Милевски во емисијата Ноќен Експрес на Канал 77 рече дека фаворити на првенството се домаќинот Полска, Германија и Данска како најуспешни репрезентации во квалификациите.

„Без разлика со кого и да се паднеме во група, мислам дека самиот пласман на едно Европско првенство е круна и награда за трудот што го влозија репрезентативците“, рече Милевски.

Селекторот потсети на „неверните Томовци“, кои според него, само чекаа момент да кикснат младите репрезентативци.

„Тие истите личности низ целиот циклус, секој наш нареден натпревар, низ разни коментари по медиумите, чекаа кога ќе кикснат момците, кога ќе го загубиме следниот натпревар. И после пласман на Европско првенство, секој коментар е излишен“, изјави Милевски.

Младите репрезентативци, според него, докажаа дека се еднакви на една Шпанија и еднакво вредни на фудбалскиот пазар.

„Успех е што Македонија се пласира директно на Европското првенство“, смета селекторот, кој очекува завршници од бараж натпреварите меѓу Србија – Норвешка и Шпанија – Австрија, по што ќе се знае комплетниот состав на екипите.

Објавено од: Канал 77

Rate it
0%