Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Ноќен Експрес

На изборите во Македонија после 10 години се случи прва победа на владеачки автократски режим на европскиот континент

today28/12/2018

Background

Во еден бран на автократски популизам кој го зафати светот прв пат де факто се докажа дека тој тип на недемокртски автократски популистички режими може да бидат победени на избори.

Затоа и овие избори во Македонија предизвикаа голем интерес во светот , вели о 56 тото издание на Ноќен експрес Сашо Ордановски новинар и политички аналитичар.

Овој резултат е плод на инвестициите во последниве две-три години.

Резултатот од овие избори за кој сите различно прогнозираа и не го очкуваа на крај излезе најнепријатен за власта, вели Ордановски за Радио Мрежа Канал77.

На Европската Унија и на Западот за прв пат им се случува на Западед Балкан една голема немнозинска етничка заедница да гласа за партија која не ја претставува нејзината етничка заедница,потенцира Ордановски.

Објавено од: Канал 77

Rate it
0%