Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Ноќен Експрес

Повторно целосно пребројување на гласачките ливчиња бара Цивил Центар за слобода

today28/12/2018 1

Background

Ова е едно од барањата на граѓанскиот сектор Цивил Центар за слобода изнесено во 55 тото издание на Ноќен Експрес.

Џабир Дерала од Цивил смета дека 1 милион гласачки ливчиња не е тешко да се пребројат нешто што во Македонија не се случило досега , но се случило во други многу посериозни општества вели Дерала.

Toj додава дека ова го бараат врз основа на големиот број нерегуларности на овие избори а како една од нив ја наведува појавата на огромен број неважечки гласачки ливчиња на кои граѓаните недвосмислено гласале за една партија вели Џабир Дерала за Ноќен Експрес 55 то издание кое се емитуваше ден по изборите.

Доколку тоа не се направи под изговор дека ДИК нема средства за тоа од Цивил се понудија да ја завршат таа работа со помош на колегите од ГОНГ Хрватска.

Бараме исто така и итна ревизија на ДИК и сите нејзини тела и итна реформа на оваа институција, ги пренесе барањата на Цивил, Џабир Дерала.

Објавено од: Канал 77

Rate it
0%