канал77

Во услови кога половина влада ја водата Албанци, а 80 отсто од економските ресори се во рацете на ДУИ, нема ни 2 отсто реализација на инфраструктура во регионите каде живее албанско население. Критиката до актуелните министри од ДУИ ја упати нивниот сопартиец и партиски потпретседател, лидер на фракционерите од тнр. „Огнена група“, Изет Меџити, кој […]

Андреј Врабчев, кој е кандидатот за пратеник од граѓанската квота на коалицијата Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија на претстојните избори на 2 април, во емисијата „Стадион“ на Канал 77 ја претстави неговата идеја за изградба на нова брза пруга со Македонија. Врабчев предлага железничко поврзување меѓу Благоевград и Кочани, која би била централна артерија, […]

Заменикот народен правобранител, Јован Андоновски во денешното гостување на емисијата Стадион, зборуваше за неговата посета на Украина, за средбите со неговите колеги од канцеларијата на Народниот правобранител таму, како и за секојдневието и животот во оваа земја. Во текот на оваа посета, произлезе и идејата за формирање на една меѓународна група која ќе се мобилизира, […]

Филмот„Приспивни сирени“ на новинарката Кристина-Крис Атовска ја имаше својата премиера во Македонија на 27-ми февруари. Светската премиера ќе се случи во април на фестивал во Палм Бич, Флорида, најави Атовска во денешното гостување на емисијата Стадион на Канал 77. „Можам конечно да најавам дека светската премиера , што е многу важно за едно филмско дело, […]

Две недели по враќањето од разурнатиот регион во Турција, алпинистот и спасител Надир Мурсели од Тетово ја има во глава сликата од разурнатата седумкатница, каде како некое божјо чудо, по цели седум дена беше пронајдено и спасено десетгодишно девојче. На радоста и’ немаше крај, раскажува Мурсели, но тажно е што девојчето е единствениот преживеан во […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background