канал77

Страна: 3

„Моја обврска е да се грижам за етичкиот кодекс на избраните и именувани функционери од Владата, изјави вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, во емисијата Стадион, на прашањето дали тоа што го направи претседателот на парламентот Талат Џафери, снименото однесување со собраниската администрација е во ред. Доколку Џафери беше дел од извршната власт, Грковска […]

Според првата антикорупционерака Билјана Ивановска во државата досега никој не е казнет за злоупотреба на службени возила за приватни цели иако има милион примери, особено за време на изборните процеси. „ Ние изготвивме регистер за службени возила, ги има околу 2000 и секој може да пријави според тој регистар дека одредено службено возило се користи […]

Вицепремиерката задолжена за политики за добро Владеење , Славица Грковска во денешното гостување во емисијата ,Стадион на Канал 77, вели дека се работи на Законот за потекло на имотот иако во јавноста постои впечаток дека работите тапкаат во место и дека и по две години од најавата за негово изготвување нема никакви информации , барем […]

01.06.2022 Васко Рубаноски е добитник на HP ранец во нагардната игра „Биди ти наш музички уредник“ на Радио Канал 77, која се одржа во месец мај. Во прилог е видео од извлекувањето:  

Податокот што го објави македонската влада дека 800 македонски студенти студираат на универзитетите во Словенија е поразителен, додека стојат празни слободните места на македонските факултети. Ова е став на дел од кандидатите за ректор на Универзитетот „Климент Охридски“ од Битола (УКЛО), кои во емисијата „Стадион“ на Канал 77 имаа различни толкувања во зависност од тоа […]

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски, е еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ, кој во 2015 година застана зад иницијативата за „дегруевизација“ на партијата, по што беше исклучен. Кекеновски во емисијата „Стадион“ на Канал 77, која е во тек, навраќајќи се на деновите на основање на партијата, вели дека по формирањето на ВМРО ДПМНЕ, луѓето со високо […]

Оваа одлука не е посебно воодушевувачка бидејќи со неа не се решава статусот на нашиот црковен проблем, рече Митрополитот на дебарско-кичевската епархија Владиката Тимотеј во неговото гостување во „Стадион“ на Канал 77, зборувајќи за одлуката на Вселенската патријаршија да ја признае МПЦ-ОА за канонска. – Ова, народно речено, значи дека Владиците, свештенството, верниот народ ќе […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background