канал77

Страна: 6

-Несвојствено е приватните болници да прават профит од 40 до 50 проценти. Тоа е несфатливо во светски рамки и стандарди каде што профитот не поминува седум, девет, десет отсто. Па видете им ги само завршните сметки, рече здравствениот експерт Владимир Лазаревиќ во емисијата „Стадион” на Радио Канал 77. Според доктор Лазаревиќ, кој во моментот управува […]

По историскиот пласман на европско фудбалско првенство, селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски во емисијата „Стадион” на Радио Канал 77 зборуваше за тактиката, атмосферата и ризиците на натпреварот со Грузија, за очекувањата од европското првенство и за фудбалската хемија и слога која доминира во репрезентација без арзлика на етничка и религиозна припадност, која треба […]

Барањето и предлогот за отворање на ковид амбуланти од Здружението на матеични лекари произлезе од недостатоците во практичното работење со пацинетите со ковид, кои имаат потреба од медицинска грижа и од инфектолозите. Воспоставниот протокол во лекувањето на ковид болните од страна на матичните лекари треба да се унапреди со подобра комуникација на матичните лекари со […]

https://www.youtube.com/watch?v=LdvS8SSa8fU

Гости во денешното издание на емисијата „Стадион“ беше Иван Лефков, адвокат на семејството на починатиот Булент Ибахим , кој почина од сепса по операција на хемороидите, како и неговиот татко Сулејман Ибрахим.  Во врска со овој случај, кој се уште е во судските лавиринти тој  меѓудругиото рече: -Досега  влоќивме кривична пријава против докторот кој ја […]

Поранешниот амбасадор во САД, преговарач за името и вицепремиер за евроинтеграции, професорот на УКИМ Васко Наумовски коментирајќи ги изборите во Америка вели дека комплицираниот изборен модел  и гласовите по пошта ќе го одложат прогласувањето на победникот. – Можно е да гледаме натамошни немири  на улиците , никој не можеше тоа да претпостави во најдемократската држава […]

https://www.youtube.com/watch?v=OgWvAj5AMsA&feature=emb_title

Бојан Степаноски од Скопје е добитник на слушалки Pioneer SE-MJ741-K, во наградната игра „музички уредник“ , во организација на радио Канал77. Наградната игра започна минатиот месец  а ќе трае се додека не се акумулира доволен број одговори на службените страници на радио  Канал77 на Фејсбук, Инстаграм и службената веб страница. Поставен е музички тест и […]

Бранирмир Јовановиќ,професор економист од Виенскиот институт за меѓународни економски студии, како гостин во емисијата Стадион на Канал 77, зборува за пропустите на владините економски мерки  со акцент на последните. Тој прави споредба на економијата и мерките во Македонија и Србија, колку овие две земји вложија за надминување на последиците од кризата и колкав е падот […]

Вицепремиерот за економија Fатмир Битиќи во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77 зборуваше за четвртиот пакет економски мерки за подршка на стопанството и на граѓаните погодени од корона пандемијата. – Досега се потрошени 243 милиони евра, околу 2, 5 посто од БДП, но мерките од првите пакети траат, си течат и еве сега четвриот пакет […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background