ExYu
Fresh
Cafe
Radio EastGate Mall
Play button

Парадокс

133 Results / Page 7 of 15

Парадокс

Малиновски: Се знаат каналите на корупција, но треба воља да се прекинат (видео)

Адвокатот Драаган Малиновски, поранешен член на Антикорупциска комисија во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77, зборуваше за митото и корупцијата во судството, за ветингот и потеклото на имотот на судиите и нивните семејства, за тоа како може разрешени судии и обвинители да бидат добри адвокати и да продолжат да работат во фелата и за тоа зошто за добри адвокати се сметаат оние кои успешно ги „менаџираат“ предметите и тарифите  преку линковите со одредени судии и обвинители. – Ветингот не смее […]

today25/04/2020 6

Парадокс

Добрила Кацарска: Треба да се провери имотот на судиите, но не само на потесното туку и на поширокото семејство (видео)

Кога постојано и толку многу се зборува за корупција во судството, најверојатно тоа и постои, изјави во емисијата „Стадион“, судиката Добрила Кацарска. Таа додава дека како судија со долгогодишно искуство секогаш пресудувала врз база на докази и факти, во ситуацијата немала докази, но сепак се сомнева т.е претпоставува дека некои судии се корумпирани. „Се’ повеќе има сомнеж за многу поголем број на судии кои се корумпирани. Гледаме кој како живее, знаеме каде одиме на годишен одмор, кој судија каде оди […]

today25/04/2020 8

Парадокс

Ретко се открива и докажува корупција во редовите на македонското судство

Во период од 12 последни години, 2008-2020 година, во Македонија биле разрешени 43 судии, но само малкумина од нив завршиле на обвинителна клупа, каде што биле обвинети и за корупција. Покрај губење на функцијата. Во принцип, Судскиот совет ги разрешувал судиите поради нестручно и несовесно работење, но ретко кога навлегувал поддлабоко и утврдувал дали за чувањето на предмети во фиока, за ненапишани пресуди или намерно одолговлекување на предметите се крие и корупција или само нестручност и несовесност. Мал е бројот […]

today23/04/2020 33

Парадокс

Крстев: Добро се носам со коронавирусот (ВИДЕО)

Горначо Крстев е првиот градоначалник кој е позитивен на тестот за коронавирусот. Тој вели дека засега се чувствува добро, и нема симптоми на вирусот. „Добро се чувствувам, јас , мојата сопруга и децата. Пред три дена децата направија тест, и девојката на мојот син, која излезе негативна. Засега немаме со сопругата никакви проблеми, ниту симптоми, имаме добра здравствена состојба, но мора да ги почитуваме препораките на Министертсвото за здравсто и дома сме во самоизолација“, вели градоначалникот на општина Чешиново Облешево, […]

today11/04/2020 23

Парадокс

Пауновски: Лошите инспектори ги прераспределуваме во канцелариски работници (ВИДЕО)

Генерално одлуките на Владата се почитуваат, но има и такви кои мислат дека нема да бидат посетени од инспекторите, вели Стојко Пауновкси, диркетор на Државен пазарен инспектор во гостувањето на емисијата „Стадион“ на Канал 77. Вели дека во таков случај инспекторите постапуваат со записници и изрекување на глоба. 154 угостителски објекти се затворнеи во изминатиот период, проблеми се јавиле со објектите кои се во склоп на бензиските станици и затворање на кафематите, се со една цел да се заштити јавното […]

today11/04/2020 2

Парадокс

Филиповска Грашкоска: Повисоките плати нема да ги направат подобри инспекторите (ВИДЕО)

Инспекцискиот совет има надлежност да ја следи работата на државните инспекторати. Од 28 инспекциски служи кои се под надлежност на Инспекцискиот совет сите си ја работат својата работа, 6 инспекцикси служби сега се директно засегнати дали ги почитуваат препораките на Владата и тие се постојано на терен, вели Магдалена Филиповска Грашкоска, претседател на Инспекцискиот совет при гостувањето во емсијата „Стадион“ на Канал 77 на тема „Дали самостојноста на инспекторите може да биде злоупотребена, да доведе до корупција и да заврши […]

today11/04/2020 4

Парадокс

Макрадули: Состојбата со коронавирусот не учи да не си играме со животната средина (ВИДЕО)

„Државниот инспекторат за животна средина има инспектори кои се обучуваат заедно со ЕУПОЛ и тие имаат врз база на своите ингеренции што ги имаат ги покриваат инсталациите, општинските инспектори се тренираат за нешто друго и затоа не е бегање од одговорноста, но граѓаните бараат решение. Затоа велам дека ни фали една жичка на комплементарност и акција, а не паралелизам“, изјави заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули при гостувањето во емисијата „Стадион“ на Канал 77, на тема „Дали самостојноста на […]

today11/04/2020 4

Парадокс

Колку тежи интегритетот на еден инспектор?, беше темата на денешниот „Стадион“ на „Канал 77“ (ВИДЕО)

Денешната емисија „Стадион“ на „Канал 77“ продолжи со серијалот „Парадокс“, а фокусот овој пат беше на инспекторите. Колку тежи итегритетот на еден инспектор? Каде се најтенките нишки каде што може да се скине тој интегритет? Кои се најчестите жалби, поплаки и пријави за инспекторите? Дали и зошто граѓаните и бизнисмените молчат и не пријавуваат? Како да се разоткрие тој соучеснички менталитет? Колку треба да заработува еден инспектор за да (о)стане имун на поткуп и корупција? Има ли волшебно стапче со […]

today11/04/2020 4

0%