Радиовизија

Страна: 5

Заминав затоа што сметав дека мора да се надоградувам, но постои можност да се вратам ако се средат работите во државата, вели Дајана Стојчевска која работи како софтверски инженер во филијалата на Google во Минхен. Во најновото издание на емисијата Стадион на Канал 77, таа раскажа дека се преселила во Германија лани во јануари, односно […]

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи зборувајќи за големиот раст на приходите, нови компании и нови вработувања во ИКТ индустријата во Македонија   и во време на пандемија, нагласи дека во наредниот период мора да се забрзаат превдвидените мерки и потези од владината програма со кои на оваа индустрија ќе и се овозмжи уште поповолен […]

Во Македонија се врти еден виц во кој на прашањето „Кој ја предводеше дигитализацијата во вашата компанија?, одговорот е „па корона вирусот“, вака деканот на ФИНКИ, Иван Чорбев пластично го објасни процесот на дигитализација изминатата година во светот , па и во Македонија при неговото гостување во емисијата Стадион на Канал 77. ,,Ако степенот на […]

Докторот Горјан Милановски од Институтот за имунобиологија и хумана генетика вели дека нивните истражувања покажуваат дека над 30 проценти од жителите на Скопје имаат веќе антитела против коронавирусот. Според него првата достапна вакцина е најдобра и за да ја победиме короната треба да се вакцинира над осумдесет проценти од нселението. Милановски нагласува дека многу поголеми […]

Цените се ставија пред третаманот на пацинетите, а јавноста беше изманипулирана со лекувањето на пацинетите во приватното здравство, вели во разговор за Канал 77 во емисијата Стадион, медицинскиот директор на болницата Аџибадем Систина, д-р Жарко Христовски. Тој ја свртува тезата и прашува за неспоредливиот третман на државата кон медицинскиот персонал во приватните болници со јавното […]

Вакцината за коронавирусот е на „грбот“ на декади наука и вложување во науката во минатото. Математиката околу вакцинацијата е многу едноставна. Доколку се заразите, а не се вакцинираме, сите ќе се заразат со вирусот, тоа е неминовно. Вакцините не се развиени за брзо време, поминале низ сите пристапи и мерки за контрола, а светските Влади […]

Природниот имунитет не е целосно докажан, додека имунитетот што се создава од вакцината е потврден. Ова е аргументот на д-р Горјан Милановски од Институт за имунобиологија и хумана генетика , кој во денешното гостување во емисијата Стадион одговори на дилемата дали треба да се вакцинираат луѓето кои прележале ковид – 19. -Треба да се вакцинираат […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background