Стадион

Страна: 7

Во емисијата „Стадион“ на Канал 77, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска го сподели сопственото искуство од работата на институциите преку случајот со киднапирање на девојче, на кој самата била сведок. -Заради  надминување на стереотипите, предрасудите, на линчот кој им се прави на жените заради нивната традиционално подредена улога во семејството, општеството, заради […]

Минатата недела во четвртокот почнав да добивам пораки и повици од машки личности. Претходно се’ си беше нормално, си бев дома и почнав да ги добивам пораките. Мојата фотографија во групата „јавна соба“ е објавена после 23 часот, а веднаш потоа ја добив првата порака. Последователно добив уште три пораки и повици на телефонот. Утредента […]

Сексуалното вознемирување постои деценици наназад. Има конвенции што го гарантираат правото на човекот за заштита од ваков вид дискриминација и злосторство. Тука не станува збор само за мажи или жени, туку воопшто за сите човечки единки – објасни психологот, Зорица Николова во денешното гостување во емисијата Стадион на Канал 77. според неа, сексуалното насилство зема […]

Не го познавам лично учителот Мика Алексиќ. Неговата сопруга е извонредна професорка, но неговиот метод за едукација на децата е репресивен, исполнет со булинг, со навреди и вербална злоупотреба, па сега се слушна дека делел и шамари.Тоа е класичен пример на злоупотреба на деца во една педагошка смисла – изјави актерката Весна Петрушевска, која денеска […]

https://www.youtube.com/watch?v=AVkNbJlrxqo&feature=emb_title

„Пред нас е сега огромна обврска да покажеме дека имаме капацитет да спроведен статистичка, а не политичка операција. Доминира изминатиов период политичкиот притисок врз оваа статистичка операција, но еве правиме напори не само да го издржиме туку и да го елиминираме тој политички притисок”, изјави директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, кој вели […]

Консензус за одржување на попис не постои, клучно е сите политички чинители да се вклучени во процесот. ВМРО-ДПМНЕ не бара да не се потпише Закон за попис, ниту пак е против пописот, но сомнителни се повеќе работи околу самата операција, изјави за емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77, пратеникот на најголемата опозициона партија, Иван Јорданов. […]

Министерот за правда, Бојан Маричиќ вели дека треба да се испитаат сите реалции на еден судија и на еден обвинител и дека треба да се види и улогата на администрацијата и на стручните служби, коментирајќи го случајот кој го обелодени обвинителската Вилма Русковска во кој во фиоката на курир кој починал биле откриени 1500 платни […]

Натали Петровска од коалицијата Сите за правично судење, вели дека прочистувањето на судиите и обвинитњлитњ трееба да се врати наназад изминатите шест седум години и да ги преиспита и да ги разреши сите примери на партиски избори и незаслужено напредување  на неквалитетни и неискуснио кадри во повисоките судови. „ Јас сум збунета кога слушам информации […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background