Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Парадокс

Георгиевска: Стечаите се водеа во спрега меѓу стечајните управници и судии (видео)

today16/05/2020 3

Background

Поради незаконитости во работењето и водењето на стечајните постапки и катастрофални пропусти на стечајните управници, многу работници останаа со непризнаен стаж и до десетина години, вели  претседателката на Здружението на стечајни работници УНИТ Љиљана Георгиевски , во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77

Георгиевска не беше опфатена со ниту еден од законите за обесштетување на стечајните работници кои што произлегоа од државните фирми, бидејќи поради непризнат стаж  не ги исполнувала условите.Таа во емисијата кажа дека моментално е вработена во Агенцијата за вработување во Куманово.
– Бараме да се донесе уште еден, нов закон за обештетување на стечајните работници после изборите со кој ќе бидат опфатени уште најмалку 1000 работници- вели Георгиевски.

 

Објавено од: Канал 77

Rate it
0%