Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Fresh

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Ноќен Експрес

Ноќен експрес: Кога најголемата желба е соба со четири ѕида

today27/12/2018 2

Background

Седумчленото семејството Ристови од струмичко Сарај живее во беда и сиромаштија со години. Со социјална помош од три илјади денари едвај врзуваат крај со крај. Не знаат како ке ја преживеат престојаната зима.

Ниту имаат огрев, ниту брашно. Се обидуваат со аргатлк да преживеат, но тешко оди – вели таткото Ристо

Ристови живеат во импровизирана соба која своевремено била штала каде се чувала стока. Сите седум члена спијат јадат и се бањаат во 12 квадрати.

Побарале помош од сите инситуции. Но, наместо конкретна помош, добиле само ветувања. Бараат сигурен покрив над главата.

Во моментов ова семејство од струмичкото населено место Сарај живее од милостината на хуманите луѓе. Секоја донација за нив е посебна радост.

Приоритет им е да набават градежен матријал за да успеат колку толку да изградат соба каде ќе живеат.

Објавено од: Viktor Gavrilov

Rate it
0%