Месец: February 2019

По цели 22 години од албумот Box, Last Expedition се враќаат со нов сингл. Песната Hey Ho, авторски ја потпишува Енко, аранжманот е на бендот, а истата е снимена во студиото Тралала на Мите Димовски. За оваа прилика, Last Expedition се појавуваат во освежен состав, во кој се: Енко (вокал), Сецко (гитара), Салпе (гитара), Драган […]

Северниот магнетен пол на Земјата непрестано се движи и секоја година се поместува околу 50 километри, за што се информираат од Гугл мапите до американската војска, но тоа и ги плаши, пишува Бизнис инсајдер. Северниот магнетен пол на Земјата долго фасцинира и помалку ја плаши глобалната научна заедница. Оваа точка, која не треба да се […]

Царов очигледно добро ги простудирал музичките изрази на народиве што порано сите заедно се нарекуваа Југословени. Хрватите се едноставни и нема многу додавање, Србите се обратното, Босанците се секогаш емотивни, Македонците разиграни… Слушнете:

Кинеските медиуми пренесуваат дека 43-годишниот Чјин Чјиишенг успеал да повлече повеќе од еден милион долари од банкомати на банката во која работел со користење на една луда мана. Според известувањата, банкарскиот систем не ги снимал соодветно повлекувањата направени околу полноќ, па издавал пари без да ја отпишува сумата од сметката на корисникот. Нормално, тоа би […]

Прилеп веројатно е рекордер по број на поднесени кривични пријави за работењето на претходниот градоначалник, Марјан Ристески, како и некои од екс-директорите на институциите. Во билтените на МВР повремено можат да се најдат нови вести за нови предмети доставени во Освновното јавно обвинителство, каде главно се повикува на членот 353 од Кривичниот законик, односно злоупупотреба […]

https://mms.mk/wp-content/uploads/2019/02/10.-MAKEDONIJA-NE-E-SAMO-SKOPJE-02.01.2019-V1.mp3

Над 195.000 евра граѓански пари во 2019 година ќе бидат потрошени за ФК “Брегалница“ од Штип. Клубот е второлигаш, кој заврши на петтото место по есенската сезона во Втората фудбалска лига – Исток. Сегашната локална власт на СДСМ, која од улога на опозиција го критикуваше ВМРО ДПМНЕ дека за три години потрошило милион евра за […]

https://mms.mk/wp-content/uploads/2019/02/8.-MAKEDONIJA-NE-E-SAMO-SKOPJE-27.12.2018.mp3

Здравствените домови во поголем дел од општините од источна Македонија,кубурат со лекари специјалисти…Тие стануваат ,,бело злато,,за жителите од овој крај.Ниту нови закони, ниту нови мерки не можат да ги задржат во земјава . . . Доне Јовановски од Саса, Македонска Каменица го затекнавме во една од специјалистичките ординации во Штип.Во Македонска Каменица нема интернисти па […]

https://mms.mk/wp-content/uploads/2019/02/9.-MAKEDONIJA-NE-E-SAMO-SKOPJE-02.01.2019-V2.mp3

Во етер
Наслов
Изведувач

Background