Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Македонија не е само Скопје

20 Results / Page 1 of 3

Background

Македонија не е само Скопје

Бавно оди расчистувањето со утврдените неправилности на локалната власт

Прилеп веројатно е рекордер по број на поднесени кривични пријави за работењето на претходниот градоначалник, Марјан Ристески, како и некои од екс-директорите на институциите. Во билтените на МВР повремено можат да се најдат нови вести за нови предмети доставени во Освновното јавно обвинителство, каде главно се повикува на членот 353 од Кривичниот законик, односно злоупупотреба на службената положба. Само адвокатот Жарко Стеваноски има поднесено 36 кривични пријави, од кои мал дел веќе доживееја и судски епилог. Стеваноски, кривични пријави поднел […]

today11/02/2019 5

Македонија не е само Скопје

ФК „Брегалница“ и како второлигаш доби 200.000 евра од Општината Штип

Над 195.000 евра граѓански пари во 2019 година ќе бидат потрошени за ФК “Брегалница“ од Штип. Клубот е второлигаш, кој заврши на петтото место по есенската сезона во Втората фудбалска лига – Исток. Сегашната локална власт на СДСМ, која од улога на опозиција го критикуваше ВМРО ДПМНЕ дека за три години потрошило милион евра за второлигаш, сега го прави истото – граѓанскиот спортски денар завршува на едно место, клуб со слаби изгледи да игра со најдобрите. Најдобриот спортист на Македонија […]

today11/02/2019 9

Македонија не е само Скопје

Здравството во источна Македонија си турка според онаа народната-Да имаш, па да немаш

Здравствените домови во поголем дел од општините од источна Македонија,кубурат со лекари специјалисти...Тие стануваат ,,бело злато,,за жителите од овој крај.Ниту нови закони, ниту нови мерки не можат да ги задржат во земјава . . . Доне Јовановски од Саса, Македонска Каменица го затекнавме во една од специјалистичките ординации во Штип.Во Македонска Каменица нема интернисти па тој бил принуден својата сопруга и ќерка да ги донесе во Штип на специјалистички прегледи.Имаме само матични лекари ,вели Доне. ,,. . Дојдени сме на […]

today11/02/2019 4

Македонија не е само Скопје

Порака од иселените млади: Политичари, престанете да ги манипулирате луѓето

Каде завршува обидот да се добие добро работно место во Македонија, а каде почнува желбата да се оствари подобра кариера во економски далеку поразвиени земји? Тенка е линијата, велат повеќе млади луѓе со кои разговараме. Сите од еден ценат дека е тешко да се замине од дома, но,различни им се размислувањата кога треба да престатанат обидите да се реализираат во Македонија. Наспроти индивидуалните перцепции на темата да се остане или да се отиде, бројките се неумоливи – дури 78 отсто […]

today11/02/2019 4

Македонија не е само Скопје

Колкава е цената на човечкиот живот, кога понекогаш зависи од хуманоста на добрите луѓе

Хуманоста ја отсликува големината на еден човек.Таа е најчовечната особина, доблест за секој поединец.Низ приказната на две семејстава,на Валерија Зафировска од Штип и Никола Новоселски од село Муртино, ја пренесуваме нивната битка со времето, битка која што значи живот за нивните деца . Како ја прифатиле реалноста? Како се снаоѓаат низ лавиринтите на опшtеството, како тоа се одразува на нивното семејство? Зошто за едни се организираат хуманитарни акции, експресно се собираат пари, за други не Насмевката на лицата на децата, […]

today11/02/2019 5

0%