видео

Двајцата професори, Елка Јанчева Улчар и Игор Радев денеска зборувајќи во емисијата „Стадион“ на Канал 77 истакнаа дека иако негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарија никогаш всушност и не престанало, ова што ни се случува во моментот е непримерно за 21 век. Зборувајќи за ставот на Бугарија оти нашиот јазик е вештачки создаден, […]

Македонскиот и бугарскиот јазик иако се слични имаат низа разлики буквално во секој сегмент, на фонетско и дијалектичко рамниште и на синтаксичко, рече професорката Елка Јанчева Улчар во гостување во „Стадион“ на Канал 77. – Двата јазици се слични, за разлика од останатите словенски, по тоа што се аналитички односно синатаксичките односи внатре во реченицата […]

Актуелната состојба со потпишаната преговарачката рамка со Бугарија, непризнавањето на македонскиот јазик,  дефинитивно го зголеми бројот на претставки по основ на говор на омраза и дискриминација, што изминативе три месеци се доставени до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, потврди при денешното гостување во емисијата Стадион, Игор Јадровски, член на оваа комисија. „Имаме зголемување […]

Мислам дека е многу штетно, константно да се браниме дека нешто што постои, постои, оти тогаш лагата како да станува вистина, изјави Румена Бужаровска македонска писателка, книжевна преведувачка и професорка., во гостувањето во емисијата Стадион на Канал 77 одговарајќи на прашањето-Дали постои македонскиот јазик „ Замислете сега некој да ми рече мене дека немам очи. […]

„Ние од синоќа имаме ново мнозинство, мнозинство кое што е за недоверба на оваа Влада, практично овие денови преговараме со уште неколку пратеници се надевам дека ова мнозинство за неколку дена ќе прерасне во бројката 64/65. Меѓутоа има интерес од повеќе пратенци кои што се членови на СДСМ, што се незадоволни од криминалното владеење на […]

„Кога се носат мерки за една ваква пандемија, тие мерки ги носи Комисијата за заразни болести, не ги носи министерот“, вели градоначалникот на општина Штип, Сашко Николов, кој по предлог на угостителите тој ќе одржи состанок со членовите на Комисијата за заразни болести за предлогот, пунктови за брзи антиген тестови пред влез во угостителски објект. […]

Ова е нов вирус во здравството, во светот. Цел свет е изненаден од начинот на кој овој вирус го напаѓа човекот и она што го заклучивме во овие година ипол видовме дека ние не се плашиме од вирусот, туку од компликациите што ги предизвикува вирусот, изјави Д-р Сашко Николов, воедно актуелен градоначалник на општина Штип, […]

Немам доволно зборови што можам да искажам кон нејзините родители за таквиот хуман гест. Огромна благодарност чувствувам кон семејството. Животот на младата Верица Белчовска згасна прерано, а нејзините родители решија да помогнат на тројца, четворица пациенти и да спасат животи, изјави за емисијата „Стадион” на Радио Канал 77, Блаже Сапунџиев, примателот на бубрег по успешната […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background