Радиовизија

Страна: 7

Шефицита на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, во емисијата Стадион на Канал 77 одговараше за актуелните случаи во јавноста со искажани сомневања за корупција. Обвинителството покрена постапка за набавката на софтверот за сообраќај од страна на Генералниот секретаријат на Владата во време кога со него раководеше Драги Рашковски, но […]

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој беше гостин во денешната емисија „Стадион“ на „Канал 77“, зборуваше и за тоа дали ќе се кандидира за нов градоначалнички мандат и колку е точно дека има амбиции за лидерската позиција во СДСМ. „Почитувајќи ги демократските процедури во партијата, ќе ја истакнам својата кандидатура за градоначалник. Не знам дали […]

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во денешниот „Стадион“ на радиото „Канал 77“ зборуваше и за состојбата во фудбалскиот клуб „Вардар“ и можностите за спас на клубот. „Долгот на ’Вардар’ е некаде околу 3,5 милиони евра. А беше даден без долгови и со вредност на играчкиот фонд од шест милиони евра, која сега е 800.000 евра. Не […]

Расчекорот меѓу ветеното и оствареното е толку драматичен што сум изгубил секаква надеж дека тоа може да се поправи, рече во денешниот „Стадион“ на „Канал 77“ Владимир Милчин, кој го кажа својот став и за менувањето имиња на улици во Скопје. „За мене е потполно бесмислено сега, со ваков обид да се замачка фактот дека […]

Коментарот за „ гумените куршуми “ од  времето на ,,Шарената револуција“ беше многу добро искористен за да ме девалвира по секој основ и професионално и во мојот политички ангажман, изјави  во  емисијата „Стадиона“ на Канал 77, актерката Јелена Жугиќ, во денешното гостување како советник во советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во град Скопје. „ Тоа беше […]

За позицијата  на  Македонија, 111 место на индексот на Транспаренси Интрнешнл, вината не треба да се става на  Антикорупциската комисија, ниту за успесите, ниту за неуспесите. ДКСК е превентивно административно тело кое што нема оперативна надлежност, рече во денешното гостување во емисијата Стадион, Ѓорѓи Сламков, поранешен претседател на Антикорупциска комисија. Тој смета дека сега е […]

Имам впечаток дека оваа власт како да си легна на режимот што беше вопспоставен од претходната, истакна Слаѓана Тасева во денешниот „Стадион“ на Радио „Канал 77“.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background