Стадион

Страна: 10

Целиот овој период дискусијата за новиот закон е во насока на тоа да решиме голем број проблеми кои се реалност во државата. Законот не и’ е потребен на Владата, туку пред се’ им е потребен на граѓаните, па и на општините за да решат прашања коишто им тежат, кои се напластени и се  натрупани со […]

Интересите на граѓаните кои можеби барале од Политичките партии да се донесе законот за легализација но и нечии бизнис интереси, се двата клучни моменти што доведоа пратениците од позицијата и опозицијата со мнозинство да го донесат овој закон, е ставот на пратеничката на ДОМ, Маја Морачанин, која е една од петте пратеници ко што не […]

Според Павле Трајанов, лидерот на Демократскиот сојуз законот за легализирање на дивоградбите очигледно е договор мегу двете најголеми партии произлезен од тет а тет средбата Заев – Мицкиоски, за што најдобар доказ е вметнатиот амандман за членот 41 за амнестија на кривичните дела поврзани со дивоградбите. Тој очекува законот да се доработи низ една широка […]

Според Татјана Чакулев од Иницијативата О2 , смета дека поднесувањето на илјадници амандмани од страна на петте пратеници кои што не гласаа за законот е единствениот начин во Собранието да се блокира повторното изгласување на новиот закон за легализација на дивоградбите. „Претседателот Стево Пендаровски апелираше до пратениците да размислат добро пред повторно да одлучуваат по […]

Тоа што пратениците од ЛДП, ДС и Дом не гласаа за новиот закон за легализација преставува популизам  и купување на ситни политички поени, смета пратеникот Љупчо Пренџов од Гром, еден од предлагачите на член 41 во рамките на законот, кој предвидува стопирање на сите кривични пријави со легализирањето на бесправни изградените објекти. „Тие доколку сакаат […]

„Почнав да готвам”, изјави познатиот гитарист Влатко Стефановски во емисијата „Стадион” на Канал 77, на прашањето како ја пребродува пандемијата. Тој откри дека почнал да открива за себе некои нови дисциплини. „Открив некои дисциплини кои немав време порано да ги откријам, почнав да готвам, почнав да шетам куче низ маало, почнав да чистам и средувам […]

Освен  концерти и настани од јавен карактер, забрана за работа со публика имаат и културните институции. Театсрите во момент се затворени за посетители, исто така и кино салите. „До 15 мај се прекинати буквално сите активности, јас се надевам барем после 15 мај до завршување на сезоната ќе може да одиграме од она што било […]

Популарниот пејач Благоја Грујовски по страшната блиска средба со коронавирусот се враќа во здравствена форма, но за пејачките настапи и концерти ќе мора да почека уште некој месец. Музика во живо нема. Музичарите имаат тотална забрана, немаат пензиско здравствено осигурување – Ние сме целосно забранети и затворени, а бројката на заразени и на починати е […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background