Стадион

Страна: 5

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски вели дека прашањето на антибугаризмот е најстар популизам и најадобра и најслатка тема за политичарите, писателите и јавноста во изминтите години независност, плукаат газат по Бугарите и сега сите се чудат што ни се случи ветото. Тој уште од првата објава за Вмро Дпмне добил печат на бугарофил и не може […]

Македонските историчари имаат пишувано за многу историски личности, професорот по историја на УКИМ и член мешовитата грчко македонска комисија за историја, археологија и образование Далибор Јовановски го демантираше гостинот во студиото на Канал 77, Љубчо Георгиевски дека македонските историчари за многу личности немаат пишувано. „Ќе почнам со еден цитат, пишувањата на монографијата за личност како […]

„Дали политиката влегува во игра кога историчарите молчат? – Политиката настојува на сметка на историјата, да добие. Многу често политичарите ги користат историските настани за популизам. Сметам дека ако се остави историјата на историската наука, работите полека но сигурно ќе се решат. Затоа што политиката има брза методологија, настојува некои работи да се решат брзо. […]

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој беше гостин во денешната емисија „Стадион“ на „Канал 77“, зборуваше и за тоа дали ќе се кандидира за нов градоначалнички мандат и колку е точно дека има амбиции за лидерската позиција во СДСМ. „Почитувајќи ги демократските процедури во партијата, ќе ја истакнам својата кандидатура за градоначалник. Не знам дали […]

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во денешниот „Стадион“ на радиото „Канал 77“ зборуваше и за состојбата во фудбалскиот клуб „Вардар“ и можностите за спас на клубот. „Долгот на ’Вардар’ е некаде околу 3,5 милиони евра. А беше даден без долгови и со вредност на играчкиот фонд од шест милиони евра, која сега е 800.000 евра. Не […]

Расчекорот меѓу ветеното и оствареното е толку драматичен што сум изгубил секаква надеж дека тоа може да се поправи, рече во денешниот „Стадион“ на „Канал 77“ Владимир Милчин, кој го кажа својот став и за менувањето имиња на улици во Скопје. „За мене е потполно бесмислено сега, со ваков обид да се замачка фактот дека […]

Коментарот за „ гумените куршуми “ од  времето на ,,Шарената револуција“ беше многу добро искористен за да ме девалвира по секој основ и професионално и во мојот политички ангажман, изјави  во  емисијата „Стадиона“ на Канал 77, актерката Јелена Жугиќ, во денешното гостување како советник во советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во град Скопје. „ Тоа беше […]

Пратеникот Кастрот Реџепи од Движењето БЕСА, во гостувањето на емисијата „Стадион” на Радио Канал 77, зборуваше за законското решение етничката припадност да биде запишана во лична карта. Тој вели дека со овој предлог не сакаат никого да жигосуваат, туку даваат можност на тие што тоа сакаат тоа да  го направат. „Да дадеме можност, тој што […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background