Последни вести

Како Челзи го демолираше Манчестер Јунајтед

Chelsea's Serbian midfielder Nemanja Matic passes the ball during the English Premier League football match between Chelsea and Manchester United at Stamford Bridge in London on October 23, 2016. / AFP / Ben STANSALL / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. /     (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images)

Немања Матиќ вели дека тоа е последица на поразот од Арсенал, а сликовито опиша дека станувало збор за „шут во задникот“ кој му требаше на неговиот тим со цел да се разбуди. „Понекогаш е важно да загубите натпревар за да се разбудите. Мислам дека натпреварот со Арсенал за нас беше ...

Повеќе »

Не знам дали и во среда ќе бидам тренер на Интер

frank-de-bur-atalanta-inter-615x400

Интер се наоѓа во сериозна криза, загуби три натпревари во низа во Серија А, а по вчерашниот неуспех против Аталанта уште повеќе се зголеми притисокот врз Франк де Бур, кој се наоѓа близу до отказ од кормилото на „нероаѕурите“. Холандскиот стручњак нема одговор за кризата, но изрази жалење што среќата ...

Повеќе »

15.000 навивачи ја бодрат Шкендија во дербито против Вардар!

52702-tetovo-saka-fudbal-15000-navivachi-ja-bodrat-shkendija-vo-derbito-protiv-vardar

Екипата на Шкендија во Тетово се соочува со големиот ривал Вардар, а во обидот за победа и исчекор кон првата позиција во Првата лига тетовските црвено-црни ќе имаат голема поддршка. Градскиот стадион во градот под Шара е полн, а за Шкендија навиваат над 15.000 гледачи. Полните трибини сигурно ќе бидат ...

Повеќе »

Манчестер Јунајтед го победи Лестер со 4:1

Манчестер Јунајтед го победи шампионот Лестер со 4:1 во еден од двата дерби дуела на шестиот круг во англиската Премиер лига, одиграна на стадионот „Олд Трафорд“. „Црвените ѓаволи“ одиграа најсилното прво полувреме за последните години и тотално ги надиграа шампионите, кои беа очајно слаби во дефанзивен план. Јунајтед постигна четири ...

Повеќе »

ФУДБАЛ: Барселона – Атлетико Мадрид заврши без победник

atletico-vs-barcelona

Дерби натпреварот на 5.коло од Примера што синоќа се одигра на „Камп Ноу“ меѓу Барселона и Атлетико Мадрид заврши без победник 1:1. Барселона поведе со голот на Иван Ракитиќ во 41.минута, а изедначи Анхел Кореа во 61.минута. Две минути пред изедначувањето поради поверда играта ја напушти Лионел Меси. Претходно нерешено ...

Повеќе »

Голман примил 43 гола, па завршил во притвор

- фото Twitter@photosofootball

  Несекојдневна приказна поврзана со фудбалот доаѓа од Германија, откако дуелот помеѓу локалните клубови СВ Вондерот и ПСБ Оберхаузен завршил со резултат 0-43. Веднаш по мечот голманот на Вондерот завршил во притвор. СВ Вондерот е тим составен од бегалци од Сирија, Ирак и Гвинеја. На мечот со ПСВ Оберхаузен во ...

Повеќе »

Сколс посочи каков играч мора да купи Јунајтед за „експлозија“ на Погба

pogba

Новиот пораз на Манчестер Јунајтед од Феенорд во Лига Европа им даде повод на англиските аналитичари да отворат нова дебата за играта на тимот на Жозе Мурињо, но и овојпат во прв план се најде најплатениот играч во историјата на фудбалот, Пол Погба. Францускиот играч за врска доби навистина остра ...

Повеќе »

ФИФА: Реал и Атлетико без трансфери до 2018 година

fifa

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, во наредните два трансфер периоди, нема да можат да регистрираат фудбалери, откако ФИФА го одби нивните жалби. Мадридските клубови казната ја добија во јануари бидејќи ги кршеле прописите кои се однесуваат на заштита и трансфери на малолетни играчи. Покрај тоа двата клуба се казнети и ...

Повеќе »

Браво херои – Младада фудбалска селекција ја совлада Северна Ирска со 2:0

1-IMG_3071

Македонија ги има своите вистински спортски херои во овие фудбалски времиња за нас! Издигнати високо над нашето постојано сивило сите изминати години, носејќи силна светлина и надеж за далеку подобро фудбалско утре. Така беше и вечерва на „Филип Втори“ издржувајќи под товарот на силниот императив за победа и желбата да ...

Повеќе »

Децата се толку блиску до Европско првенство, ние ги подржуваме со празен стадион

stadion

Децата се толку блиску до Европско првенство, ние ги подржуваме со празен стадион. Ова е ставот на твитерџијата @Fr_33_dom. Така ли ќе ги бодриме доколку се пласираме на светско првенство за млади до 21 година.

Повеќе »

Албанија со десет играчи ќе го доигра мечот против Македонија!?

фудбал македонија - албанија

Поради повреда на Џимшити, Македонија може да го доигра натпреварот против Албанија со фудбалер повеќе. Албанските медиуми известуваат дена непосрено пред прекинот на натпреварот, нивниот дефанзивец Берат Џимшити заработил сериозна повреда. Неговиот настап денеска е под знак прашалник, а ако не може да го доигра натпреварот Албанија ќе остане со ...

Повеќе »

Македонија против Албанија ги почнува квалификациите за СП во фудбал

al vs mk

Со оптимизам, мотивираност и желба за добар резултат македонските фудбалери го очекуваат вечерашниот дуел во Скадар против Албанија, прв од новиот квалификациски циклус за Светското првенство 2018. Селекторот Игор Ангеловски најави дека неговите избраници се подготвени за нов почеток и верува дека ќе стартува со позитивен резултат. – Ова е ...

Повеќе »

1,38 милијарди евра потрошени за засилување во Премиер лигата

pogba vo manchester

Откако на полноќ беше затворен летниот преоден рок, Дилојт соопшти дека Премиерлигата поставила нов рекорд. Премиерлигашите потрошиле 1,38 милијарди евра на засилувања. Ова преставува зголемување од 34% во споредба со минатата сезона кога беа потрошени 1,03 милијарди евра. Првенството на Англија е пред Серија А, клубовите од Италија за нови играчи ...

Повеќе »

Анџелоти предвидува кој ќе биде победник во Премиер Лигата

Paris Saint Germain's coach Carlo Ancelotti answers journalists questions during the press conference in Zagreb, on October 23, 2012 a day before his team's Champions league group A football match against Dinamo.      AFP PHOTO/Hrvoje POLAN    (Photo credit should read HRVOJE POLAN/AFP/Getty Images)

Менаџерот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти, кој работеше во Премиер лигата, дава своја оценка за она што ќе се случува до мај следната година. Тој предвидува кој ќе биде шампион во Премиерлигата, поврзано со тоа, Анчелоти ги предвидува и најдобрите стрелци во Премиер лигата. Во интервју за дневниот весник AS, Анчелоти ...

Повеќе »

Тиери Анри уште на почетокот остварува неверојатен впечаток во репрезентацијата на Белгија како прв асистент

tieri anri

Тјери Анри во текот на вчерашниот ден и официјално ја стартувше својата нова функција на прв асистент во белгиската фудбалска репрезентација, а од тоа што го пренесуваат локалните медиуми, легендарниот Французин најголем дел од првиот тренинг го минал во друштво на напаѓачите. Поради начинот на кој играше и на кој ...

Повеќе »
Close