Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Парадокс

Коевски во Стадион: Идните генерации не сакаат да ризикуваат на берзата

today07/03/2020

Background

Со постоењето на Македонската берза од 1995 година, нивото на знаење за акционерството е зголемено, вели универзитетскиот професор Горан Коевски.

„Имаме добра легислатива во областа на заштита на малите акционери, но примената е проблематична, од аспект на познавањето на сите чинители во оваа сфера. Има измени во постојаните закони каде што се даваат права особено на малцинските акционери, меѓутоа имплементацијата  како на самите друштва така и на судовите мислам дека заостануваме во тој капацитет за соодветна заштита за правата на малцинските акционерите“, изјави Коевски во емсијата „Стадион“ на Канал 77.

Професорот Горан Коевски од УКИМ, вели дека за жал и неговите студенти не сакаат да ризикуваат на берзата. Иднината е во финансирањето на бизнисите преку берзата, купување акции наместо штедење и негативни каматни стапки.

 

Објавено од: Канал 77

Rate it
0%